آیا بلیت هواپیما با قیمت سال ۱۴۰۰ فروخته می‌شود؟

در حالی سازمان هواپیمایی کشوری مدعی شده است بلیت پروازهای داخلی با قیمت سال ۱۴۰۰ فروخته می‌شود که بررسی جدول قیمت بلیت پروازها این ادعا را اثبات نمی‌کند.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از تسنیم، بررسی اطلاعیه‌ جدید سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص قیمت بلیت هواپیما و کمبود آن نشان می‌دهد فرآیند افزایش قیمت درخواستی شرکت‌های هواپیمایی به مراحل نهایی خود نزدیک شده است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «نرخ بلیت هواپیما کماکان براساس نرخ‌های مصوب سال ۱۴۰۰ به فروش می‌رسد و بدون تصمیم سازمان هواپیمایی کشوری و ستاد تنظیم بازار شرکت‌های هواپیمایی اجازه فروش با قیمت بالاتر را ندارند و قیمت‌ها تابع قوانین و مقررات است، حال نباید از نظر دور داشت که تقاضای مطرح‌شده در خصوص افزایش قیمت از سوی ایرلاین‌ها تابع شاخص‌های اقتصادی، نرخ تورمی و نرخ ارز است به‌گونه‌ای که نرخ بلیت علی‌رغم عدم تغییر در طول ۲۲ ماه گذشته ثابت مانده اما حقوق و دستمزد کارکنان‌ این بخش چه خصوصی و چه دولتی بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.»

اما آیا این ادعای سازمان هواپیمایی کشوری صحت دارد؟ برای صحت‌سنجی این ادعا جدول قیمت بلیت پروازهای داخلی انجمن شرکت‌های هواپیمایی را بررسی می‌کنیم؛ به‌عنوان نمونه قیمت مصوب بلیت پرواز تهران ـ اصفهان در آذرماه سال ۱۴۰۰ معادل ۷۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان بوده که در جدیدترین به‌روزرسانی قیمت سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی نرخ این مسیر پروازی به ۷۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافته است.

قیمت بلیت پرواز تهران ـ ایرانشهر نیز سال ۱۴۰۰ یک‌میلیون و ۱۶۰ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که به یک‌میلیون و ۳۹۹ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته است، یعنی حدود ۲۰.۶ درصد افزایش قیمت.

در مثالی دیگر نرخ بلیت پرواز تهران ـ زاهدان در سال ۱۴۰۰ بالغ بر یک‌میلیون و ۲۵۶ هزار تومان بوده که با رشد حدود ۴درصدی به یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. نرخ بلیت پرواز تهران ـ شیراز نیز سال ۱۴۰۰ معادل ۸۹۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که امسال قیمت این مسیر پروازی به یک‌میلیون و ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یافته است، یعنی حدود ۱۵ درصد افزایش، همچنین قیمت مصوب کنونی بلیت پرواز اصفهان ـ چابهار یک‌میلیون و ۳۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان است، در حالی که قیمت این مسیر پروازی در سال ۱۴۰۰ معادل یک‌میلیون و ۲۶۹ هزار تومان بود!

بررسی جدول‌های منتشرشده قیمت بلیت پروازهای داخلی از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی کشوری واقعی نبودن ادعای سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص فروش بلیت پروازها با قیمت مصوب سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است مستندات مربوط به نرخ بلیت پروازهای داخلی موجود است و در صورت نیاز منتشر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا