آیفون ۱۳ دست‌دوم ۱۲۰ میلیون تومان شد؟

اخیراً یکی از اعضای انجمن واردکنندگان موبایل عنوان کرد که قیمت آیفون 13 دست‌ دوم به 120 میلیون تومان رسیده است؛ این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت آیفون نو پرومکس با ظرفیت 512 حدود 86 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. اما چرا عنوان می‌شود گوشی آیفون 13 به 120 میلیون تومان رسیده است؟

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از تجارت‌نیوز، اخیرا حسین روزبه، عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، از واردات آیفون دست‌ دوم به قیمت ۱۲۰ میلیون تومان خبر داد و به ایسنا گفت: با توجه به ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و توقف تولید آیفون ۱۳، صادرکنندگان موبایل‌های گوشی‌های دست دوم را از امارات و کشورهای دیگر جمع می‌کنند و همین آیفون ۱۳ را به قیمت حدود ۱۲۰ میلیون تومان عرضه می‌کنند.

به دنبال این موضوع تجارت‌نیوز اقدام به بررسی قیمت آیفون کرد؛ در حال حاضر قیمت موبایل نو آیفون ۱۳ پرومکس تک سیم‌کارت و با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت حدود ۸۸ میلیون تومان است. قیمت همین موبایل با مدل «Not Active» با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت حدود ۸۶ میلیون تومان در بازار قیمت دارد.

ماجرای واردات آیفون ۱۲۰ میلیون تومانی

به طورکلی باید عنوان کرد که قیمت آیفون ۱۳ به علت ممنوعیت واردات تجاری آیفون ۱۴ افزایش پیدا کرده است، اما به معنای آن نیست که قیمت دست‌ دوم این گوشی‌ها در حال حاضر ۱۲۰ میلیون تومان باشد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به‌معنای عدم ورود این گوشی به بازار ایران نیست؛ از آنجایی‌که گوشی آیفون، جزو کالاهایی است که نقدشوندگی بسیار بالایی دارد حدود ۶۰۰ هزار آیفون ۱۴ تاکنون به صورت رویه مسافری و قاچاق وارد کشور شده است.

یکی از وارکنندگان موبایل در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره نوع گوشی‌های آیفون دست دومی که عنوان می‌شود قیمت آن‌ها به ۱۲۰ میلیون تومان نیز رسیده است، توضیح داد: این گوشی‌ها آیفون‌های ۱۳ پرومکس ZAA نات‌اکتیو هستند که دیگر در بازارهای جهانی موجود نیست.

او گفت: ممکن است تعدادی از این گوشی‌ها وارد بازار ایران شده باشد و از آنجایی که تعداد آن بسیار اندک است با قیمت به‌مراتب بالاتری به فروش برود؛ در واقع علت گرانی این گوشی‌ها در پی عرضه‌وتقاضا شکل گرفته است. اما به طورکلی قیمت آیفون ۱۳ پرومکس نو در بازار بین ۸۴ میلیون تا ۸۶ میلیون تومان است.

بنا به گفته این واردکننده موبایل، تمامی گوشی‌های فوق از نوع گوشی خاص ZAA است که دو سیم‌کارت هستند از همین رو در ایران محبوبیت بیشتر دارد، اما در بازار جهانی موجود نیست؛ طبیعی است کالایی که در بازار موجود نباشد افزایش شدیدی پیدا کند و به ۱۲۰ میلیون تومان نیز برسد.

تفاوت گوشی‌های آیفون اکتیو و نات‌اکتیو چیست؟

آیفون اکتیو به موبایل‌هایی می‌گویند که از هنگ‌کنگ به امارات ارسال می‌شود و در این کشور برچسب پشت آن باز و به شبکه اینترنت امارات متصل می‌شود و موبایل را خاموش و روشن می‌کنند. اما علت آن چیست؟ در واقع با این اقدام میزان فروش موبایل توسط واردکنندگان مشخص می‌شود و می‌توانند سهم بیشتری برای واردات آیفون از هنگ‌کنگ بگیرند.

اما گوشی‌های نات‌اکتیو، مستقیم از هنگ‌کنگ به دبی می‌آید و بدون آن باز شود از این کشور خریداری و مستقیم به ایران وارد می‌شود.

هزینه واردات آیفون ۱۳ به کشور چقدر تمام می‌شود؟

یکی از واردکنندگان موبایل در پاسخ به این سوال توضیح می‌دهد: در حال حاضر خرید گوشی آیفون ۱۳ معمولی حدود ۷۵۰ یورو فاکتور می‌خورد و با قیمت ۴۲ میلیون تومان عمده‌فروشی می‌شود و با یک سود دو میلیون تومانی به بازار عرضه می‌شود. در حال حاضر قیمت آیفون ۱۳ در بازار حدود ۴۴ میلیون تا ۴۵ میلیون تومان در بازار است.

او بیان کرد: تعرفه واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار در سال جاری از ۱۲ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافت از همین رو باید گفت که عوامل تاثیرگذار روی قیمت نهایی گوشی‌های آیفون در کنار سایر هزینه‌ها از جمله حمل‌ونقل، هزینه خدمات، هزینه بازرگانی، گارانتی و … حدود ۱۰ درصد خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا