ابتکار عمل گمرک و ارتقا وضعیت دولت در شاخص شفافیت

گمرک اقدام به انتشار ۱۰۰ واردکننده و صادرکننده اول کرده که اقدامی بی‌سابقه در جهت ارتقای شاخص شفافیت محسوب می‌شود اما پیشنهاداتی مبنی بر انتشار ۱۰۰ شرکت دوم فهرست و انتشار آمار مربوط به دو سال گذشته برای تکمیل این اقدام مطرح شده است.

به گزارش اقتصاد ایران، اخیراً گمرک ایران در اقدامی بی‌سابقه اسامی ۱۰۰ واردکننده وصادرکننده اول حوزه تجارت خارجی کشور را اعلام کرده است. انتشار این لیست منجز به فزایش سطح شاخص شفافیت دولت سیزدهم شده است.

در حقیقت گمرک ایران با این اقدام خود ابتکاری در راستای ارتقا وضعیت دولت در شاخص شفافیت را عملی کرده است. حتی بانک مرکزی که وعده داده بود این لیست را منتشر کند نیز تا پیش از این چنین اقدامی را انجا نداده بود.

پیشنهاد انتشار ۱۰۰ شرکت دوم در پی اقدام بی‌سابقه گمرک

انتشار این لیست از این جهت دارای اهمیت است که در تاریخ بی سابقه بوده است و هیچ دولتی این سطح از شفافت در حوزه تجارت خارجی را اعمال نکرده بود. با توجه به این اقدام پیشنهاد میشود برای تکمیل این اقدام پیوست دوم یعنی فهرست ۱۰۰ شرکت بعدی حوزه صادرات و واردات نیز منتشر شود.

از سوی دیگه بهتر هست برای تکمیل این اقدام فهرست های مشابه برای عملکرد سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هم منتشر شود تا بتوان به اطلاعات قابل مقایسه دست یافت. به این ترتیب می‌توان به تحلیل‌های قابل اتکا درخصوص عملکرد شکرت‌ها در ارز بری و … در فضای کارشناسی و رسانه‌ای دست پیدا کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا