اخطار رئیس کل دادگستری تهران به شهرداری‌ها در پی حریق بیمارستان گاندی

رئیس کل دادگستری استان تهران به سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی و دارای نقش در حوزه ایمن‌سازی ساختمان‌ها، ابنیه و اماکن ناایمن تذکر داد.

به گزارش اقتصاد ایران، علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در پی وقوع حادثه حریق در یکی از مراکز درمانی شهر تهران. ضمن اشاره به وضعیت ساختمان‌ها، ابنیه و اماکن ناایمن در استان تهران اظهار کرد.

بر اساس قوانین و مقررات، وظیفه اصلی و قانونی در مورد ساختمان‌ها، ابنیه و اماکن ناایمن در بدو امر متوجه مالکان. متصرفان و بهره‌برداران و در مرحله دوم بر عهده شهرداری تهران و سایر شهرستان‌ها، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران و در مواردی وزارت راه و شهرسازی و سایر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.

تصویر آخرین اخطار شهرداری تهران به بیمارستان‌گاندی در آبان ۱۴۰۲ درمورد ناایمن بودن ساختمان منتشر شده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه ضمن تشریح موانع موجود در مسیر ایمن‌سازی ساختمان‌ها، ابنیه و اماکن ناایمن تصریح کرد. ضعف برخی از قوانین از جمله قانون شهرداری‌ها و همچنین وجود برخی اشکالات و ضعف در عملکرد شهرداری‌ها.

از حیث صدور مجوز و پایان کار، اجازه تغییر کاربری برخی از ساختمان‌ها بدون توجه به نکات و اصول ایمنی، اختلافات مالک و مستاجر. به‌ویژه در خصوص ساختمان‌ها و ابنیه قدیمی که موضوع سرقفلی و حق کسب و پیشه در آن‌ها مطرح است. از جمله موانع موجود در مسیر تحقق مطلوب اهداف تعیین شده برای ایمن‌سازی ساختمان‌ها، ابنیه و اماکن ناایمن محسوب می‌شود.

تذکر به سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی

وی در ادامه سخنان خود ضمن تذکر به سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی و دارای نقش در حوزه ایمن‌سازی ساختمان‌ها. ابنیه و اماکن ناایمن تاکید کرد: نظارت، پیگیری، تعیین تکلیف و اصلاح وضعیت ساختمان‌ها. ابنیه و اماکن ناایمن از چند جهت از جمله نظارت بر حفظ حقوق شهروندان، صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از وقوع جرم به‌عنوان یک اولویت محسوب می‌شود. بر همین اساس کلیه ادارات و سازمان‌های متولی به‌ویژه در راس آن‌ها شهرداری‌ها مکلف به‌عمل به تکالیف قانونی خود هستند.

القاصی تاکید کرد: دادگستری کل استان تهران نیز با تمام توان، امکانات و اختیارات قانونی موجود. کمافی‌السابق آماده مساعدت با ادارات، سازمان‌ها و دستگاه‌های مورد اشاره در زمینه ایمن‌سازی ساختمان‌ها، ابنیه و اماکن ناایمن است.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا