استهلاک منابع صندوق توسعه ملی را از بین میبرد

مدیر عامل صندوق توسعه ملی با انتقاد از نگاهی که به این صندوق وجود دارد، اعلام کرد که اگر استهلاک منابع ادامه پیدا کند صندوق توسعه ملی از بین می‌رود.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از ایسنا، مهدی غضنفری، در نخستین همایش ملی اقتصاد هوشمند و توسعه با بیان اینکه اطلاعاتی که مقامات درمورد صندوق توسعه ملی دارند نقص دارد، اظهار کرد: این روزها روی ابزارهای هوشمند تاکید زیادی می‌شود اما مفاهیم اهمیت زیادی دارد. در اساسنامه صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد که یک صندوق توسعه و صیانتی است اما این اتفاق رخ نداده است. صندوق ذخیره ارزی به این دلیل نابود شد که به مفاهیم توجه نشده بود؛ صنذوق توسعه ملی هم با حکمرانی غلط می‌تواند به سرنوشت صندوق ذخیره ارزی دچار شوند.

وی درمورد تفاوت بین تولید و توسعه گفت: زمانی که میخواهیم منابع صندوق را پس بگیریم می‌گویند چرا می‌خواهید پول را از تولید بگیرید؟ درحالی که تولید منجبر به توسعه نمی‌شود بلکه باعث رسوب منابع صندوق می‌شود.  سهم بخش‌های اقتصادی از مطالبات غیردولتی ۴۰ میلیارد دلاری صندوق به این صورت بوده که ۶۶درصد متعلق به نفت و گاز و پتروشیمی، ۲۱ درصد به سایر صنایع و ۱۳ درصد به نیروگاه‌ها بوده است. صندوق توسعه ملی بعد از ۱۰ سال کوچک شده است و اگر استهلاک منابع ادامه پیدا کند صندوق از بین می‌رود.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیارد دلاری است، گفت: تا کنون دولت‌های مختلف ۱۰۰میلیارد دلار از این صندوق برداشت کرده‌اند. هرجا می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم انتقاد می‌کنند که چرا صندوق باید سرمایه‌گذاری کند و ما باید این موضوع را جا بیندازیم. صندوق توسعه ملی را باید به صندوق ثروت ملی تبدیل کنیم که این موضوع باید در برنامه هفتم مورد توجه قرار بگیرد.

غصنفری با تاکید بر اینکه همه درآمدهای نفتی و گازی باید به حساب صندوق توسعه ملی واریز شود، گفت: پس از آن سود حاصل از سرمایه‌گذاری باید به بودجه واریز شود. نفت ثروت نیست بلکه سرمایه است. اگر به سود رسید می‌شود ثروت. اگر به این‌ موضوع توجه می‌کردیم یک صندوق هزار میلیارد دلاری داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی باید هر سال نسبت به سال قبل بزرگ‌تر شود، اظهار کرد: اگر صندوق کوچک شود چیزی برای نسل بعد نگذاشتیم و کسانی که چیزی برای نسل بعد نمی‌گذارند نباید ادعا کنند هوشمند هستیم.

همچنین در این مراسم، شمس‌الدین حسینی – رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید – با اشاره به سابقه تجارت الکترونیک اظهار کرد: در کشور تحولات فنی را تا حدی درک کردیم و خوب پیش رفتیم اما بحث تحولات نهادی که فناوری‌ها به دنبال خواهد داشت را کم‌تر درک کرده‌ایم. برای مثال درخصوص کریپتوکارنسی برخی ماینر و تریدر هستند اما بانک مرکزی کجاست؟ حکمرانی پولی کجاست؟ چندی پیش بانک مرکزی به جای کریپتوکارنسی از رمزارز ملی استفاده کرده بود.

وی با بیان اینکه مسئولین درگیر رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری پایین طی یک دهه هستند، عنوان کرد: درحالی که اتفاقات دیگری در دنیا درحال رخ دادن است. مگر می‌شود هیچ چیز جامعه‌ای هوشمند نباشد اما اقتصاد هوشمند درست کنیم؟ اگر حکمرانی هوشمند نداشته باشیم به اقتصاد هوشمند هم نمی‌رسیم.

حسینی با تاکید بر اینکه در حوزه بازار سرمایه اتفاقات خوبی صورت گرفته است، گفت: اما هنوز عمق مالی لازم را نداریم. اگر حمایت، قیمت و دخالت حل نکنیم بازار سرمایه عمیق نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا