اعلام نرخ جدید سود بین‌بانکی از سوی بانک مرکزی + جدول​

تازه‌ترین آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی در خصوص نرخ سود بین‌بانکی نشان می‌دهد که این نرخ در هفته منتهی به چهارشنبه 29 شهریورماه نسبت به هفته قبل از آن با افزایش همراه شده و به 23.69 درصد رسیده است.

به گزارش گروه بازار پارسینه، نرخ سود بین‌بانکی در هفته منتهی به ۲۲ شهریورماه رکورد ۲۳.۶۲درصدی را به ثبت رسانده بود؛ نرخ سود ۲۳.۶۹درصدی بالاترین نرخ سود بین‌بانکی در ۱۶ هفته گذشته است؛ نرخ سود بین‌بانکی از اواسط اردیبهشت تا خردادماه سال جاری در بالاترین سطح بوده و رکوردهایی بین ۲۳.۶۰ تا ۲۳.۷۶ درصد به ثبت رسانده بود.

نرخ سود بین‌بانکی در هفته پایانی تیرماه، پس از ۶ هفته درجا زدن در کانال ۲۳.۴درصدی، وارد کانال جدید ۲۳.۵درصدی شد و از ۲ هفته قبل نیز با عبور از این کانال وارد رکورد جدیدی در دامنه ۲۳.۶درصدی شده است.

از عدم مداخله بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل حرکت رو به بالای نرخ بهره بین‌بانکی یاد کرد.

نرخ سود بانکی|سود بانکی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

به گزارش تسنیم، روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود؛ از هفته منتهی به ۳۰ آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال ۲۱درصدی شده و تا هفته منتهی به ۱۹ بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از ۲۶ بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال ۲۲درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال ۲۳درصدی در نوسان است

نرخ سود بین‌بانکی چیست؟

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا