افزایش ۶۷درصدی قیمت کتاب‌های کمک‌درسی

آمارهای نشر حاکی از افزایش ۶۷درصدی قیمت کتاب‌های کمک‌درسی در شهریور ماه و گردش مالی ۱۰میلیاردی نشر در این ماه است.

به گزارش گروه بازار پارسینه، بر اساس داده‌های مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران‌، شهریور ماه سال جاری ۷ هزار و ۷۰۸ عنوان کتاب در ایران منتشر شده است که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته (۹ هزار و ۱۴۰ عنوان) ۱۶ درصد کاهش در عناوین را شاهد هستیم.

بیشترین کاهش عناوین را در رده‌های زبان و علوم طبیعی و ریاضیات به‌میزان ۴۰ درصد و سپس علوم عملی ۲۴ درصد و دین ۲۱ درصد بوده است، از این میان ۵ هزار و ۶۲۷ عنوان تألیف و ۲ هزار و ۸۱ عنوان ترجمه هستند،‌ ۴ هزار و ۶۴۳ عنوان کتاب چاپ اول و ۳ هزار و ۶۵ عنوان کتاب تجدید چاپ بوده‌اند.

آمار نشر ,

میانگین شمارگان کتاب در شهریور ماه یک‌هزار و ۱۶ نسخه بوده است که در قیاس با شهریور سال گذشته (یک‌هزار و ۱۰۳ نسخه) با ۸ درصد کاهش در تعداد شمارگان کتاب مواجه هستیم، در مجموع در شهریور ماه شاهد انتشار ۷ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۵۲۸ نسخه کتاب به‌ارزش ریالی ۱۰ میلیارد و چهارصد و پنجاه و دو میلیون و پانصد و بیست و چهار هزار و سیصد و پنجاه ریال بوده‌ایم.

میانگین قیمت کتاب نیز در شهریور ماه به ۱۳۳ هزار تومان رسیده است که در مقایسه با ۹۴ هزار تومان در بازه زمانی مشابه در سال گذشته با ۴۱ درصد افزایش قیمت کتاب مواجه هستیم.

آمار نشر ,

به‌سنت ماه‌های گذشته،‌ ادبیات با یک‌هزار و ۴۵۹ عنوان کتاب در صدر فهرست دیویی به‌لحاظ انتشار عناوین قرار دارد و بعد از آن کودک و نوجوان با یک‌هزار و ۳۷۲ عنوان کتاب‌ و کمک‌درسی با یک‌هزار و ۲۶ عنوان پرعناوین‌ترین‌های حوزه نشر به‌شمار می‌روند.

در حوزه کودک و نوجوان از یک‌هزار و ۳۷۲ عنوان کتاب منتشرشده هشتصد و پنجاه و شش عنوان تألیف و ۵۱۶ عنوان ترجمه بوده‌اند،‌ شمار کتاب‌های چاپ اول این حوزه نیز ۵۵۷ عنوان و تجدیدچاپی‌ها ۸۱۵ عنوان بوده است. میانگین شمارگان کتاب‌های منتشرشده در حوزه کودک و نوجوان ۲ هزار و ۱۲ نسخه است که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته ۳۱ درصد افزایش را شاهد هستیم.

آمار نشر ,

میانگین قیمت کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان نیز به ۷۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است که در قیاس با بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۳۶ درصد در قیمت کتاب کودک و نوجوان شاهد افزایش هستیم. ارزش ریالی کتاب‌های منتشرشده حوزه کودک و نوجوان نیز دو میلیارد و شصت و نه میلیون و هشتصد و سی و هشت هزار ریال بوده است.

ماه‌های پایانی تابستان و اوایل مهر ماه بازار کتاب‌های کمک‌درسی داغ است،‌ شهریور ماه امسال نیز کتاب‌های کمک‌درسی با یک‌هزار و ۲۶ عنوان کتاب جزو ۳ رده نخست پرعناوین‌ها بوده‌اند‌، در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته تعداد عناوین کتاب‌های کمک‌درسی ۱۴ درصد کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید

آمار نشر ,

شمارگان کتاب‌های کمک درسی منتشرشده در شهریور ماه یک‌میلیون و ۳۶۳ هزار و ۸۰ نسخه و میانگین شمارگان ۱۳۲۸ نسخه بوده است. میانگین قیمت کتاب‌های کمک‌درسی نیز ۲۳۳ هزار تومان است که در مقایسه با شهریور سال گذشته ۶۷ درصد گران شده است.

گردش مالی کتاب‌های  کمک‌درسی در شهریور ماه ۳ میلیارد و ۱۸۵ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۲۰۰ ریال بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا