اهدای ۸۰ هزار قطعه زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر

دبیر ستاد ملی جمعیت از اهدای ۸۰ هزار قطعه زمین مسکونی برای خانواده‌های دارای سه فرزند بیشتر در دولت سیزهم خبر داد و گفت: دولت اراده کامل برای اجرای تمامی مشوق‌های جوانی جمعیت دارد.

به گزارش اقتصاد ایران، شکیبا محبی‌تبار روز سه‌شنبه در نشست رسانه‌ای دومین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت با بیان اینکه رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت شنبه هفته آینده – ۲۹ اردیبهشت – برگزار می شود، افزود: رویداد جوانی جمعیت موضوعی مردمی است و باید مردم حفظ گنجینه خانواده، جوانی جمعیت و فرزندآوری را یک تکلیف بدانند.

وی اظهار داشت: رویداد جایزه ملی جمعیت همزمان با هفته جمعیت با هفت سر فصل در هفت روز برگزار خواهد شد که موضوع خانواده و جوانی جمعیت محور اصلی تمامی سرفصل ها و عناوین است.

دبیر ستاد ملی جمعیت بیان دستاوردهای اجرایی دوست سیزدهم را یکی از اهداف برگزاری رویداد هفته ملی جمعیت دانست و افزود: این خواست مردم بود که در ارتباط با ستاد، خواستار بیان و گزارش دستاوردهای دولت سیزدهم شدند.

محبی‌تبار ادامه داد: یکی از مهم ترین دستاوردهای دولت سیزدهم اهدای بالغ بر ۸۰ هزار قطعه زمین به خانواده دارای سه فرزند بیشتر است که آخرین آن در سفر استانی رییس جمهور به استان قم تحقق یافت.

به گفته او، بیمه مادران روستایی برای مادران دارای سه فرزند و بیشتر از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم است که هفته گذشته اجرایی شد.

دبیر ستاد ملی جمعیت اجرای ماده ۵ قانون تخفیفات ساخت مسکن برای خانواده دارای سه فرزند و بیشتر را مورد اشاره قرار داد و افزود: تخفیفات ۵۰ درصدی در ساخت مسکن و انشعابات از مشوق های این ماده قانونی است که توسط وزارت نیرو عملیاتی شد.

محبی تبار ادامه داد: توسعه و تجهیزات خوابگاه دانشجویان متاهل از دیگر مواردی بود که در قانون جوانی جمعیت بیان شده و در این راستا تا به امروز هزار و ۱۰۲ خوابگاه ساخته و تحویل شده است.

۱۶ هزار گروه مقابله با سقط جنین فعال هستند

دبیر ستاد ملی جمعیت یکی از موضوعات مورد پیگیری ستاد را مردمی سازی و فرهنگ سازی در حوزه جلوگیری از سقط جنین عنوان کرد و افزود: خوشبختانه اکنون ۱۶ هزار گروه در سراسر کشور در این حوزه فعال هستند.

محبی تبار جلوگیری از سقط جنین را نیازمند آگاهی سازی و فرهنگ سازی و آسیب شناسی سبک زندگی دانست و تاکید کرد: امروز مساله جلوگیری از سقط جنین به اندازه تشویق فرزندآوری و ازدواج مهم و محوری است.

به گفته او، سقط جنین چالشی است که بیش از هر چیزی نیازمند آگاهی سازی و کار فرهنگی دارد.

نرخ باروری در کشور ثابت مانده است

محمدجواد محمودی دبیر علمی رویداد ملی جوانی جمعیت نیز در این نشست خبری نرخ طبیعی رشد جمعیت کشور را ۷ دهم درصد عنوان کرد و افزود: این آمار زنان ۱۵ تا ۴۹ سال را در بر می گیرد و نشان می دهد که اکنون نرخ باروری در کشور ثابت مانده است.

وی نرخ باروری را ۱/۶ عنوان کرد و افزود: در سال گذشته یک میلیون و ۵۷ هزار نوزاد در کشور متولد شدند که نسبت به سال ۱۴۰۱ کاهش ۱۲ هزار نفری داشته است.

نرخ باروری کل یا نرخ فرزندآوری، میانگین تعداد فرزندانی است که به ازای هر زن ۱۵ تا ۴۹ سال متولد شده‌است .

رئیس موسسه تحقیقات جمعیت تاکید کرد: در صورت عدم رشد نرخ جایگزینی در سالهای آینده باید انتظار کاهش نرخ باروری و فرزندآوری باشیم.

محمودی البته از افزایش فرزند سوم و چهارم در سه سال اخیر اشاره کرد و افزود: این آمار نشان می‌دهد که مشوق‌های قانونی برای فرزند سوم و چهار توانسته اثرگذار باشد.

دبیر علمی جوانی جمعیت مهم ترین دغدغه را فرزند اول و دوم دانست و گفت: در این حوزه شاهد روند کاهشی هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا