ایده صندوق بین‌المللی پول برای حذف یارانه‌های انرژی در خاورمیانه

رئیس صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده با وجود مشکلاتی مانند تنش‌های ژئوپولیتیکی، هنوز هم می‌توان نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی مطمئن‌تر بود. این نهاد همچنین معتقد است حذف یارانه‌های انرژی در خاورمیانه یک اتفاق مفید محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصاد ایران، «کریستالینا جورجیوا» – رئیس صندوق بین‌المللی پول – در روز یکشنبه (۲۲ بهمن) اعلام کرد که با وجود عدم قطعیت‌هایی مانند جنگ و تنش‌های ژئوپولیتیکی، نسبت به چشم‌انداز اقتصادی خاطرجمع است زیرا اقتصاد جهانی مقاوم باقی مانده است.

رئیس صندوق بین‌المللی پول همچنین گفته که علاوه بر صرفه‌جویی مالی، حذف یارانه‌های انرژی می‌تواند از آلودگی محیط زیست جلوگیری کند و به تقویت افزایش هزینه‌ها در زمینه‌های اجتماعی منجر می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین به‌روزرسانی خود از اقتصاد منطقه‌ای در ماه گذشته میلادی، پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی برای خاورمیانه و شمال آفریقا را اصلاح کرد و آن را به ۲/۹ درصد برای سال ۲۰۲۴ کاهش داد. بخشی از علت کاهشِ تخمین این نهاد در این مناطق به افت کوتاه‌مدت تولید نفت مربوط می‌شود.

خانم جورجیوا افزود: «در حالیکه بی‌ثباتی و بلاتکلیفی هنوز هم در سطح بالایی قرار دارد، ما می‌توانیم نسبت به چشم‌انداز اقتصادی کمی مطمئن‌تر باشیم زیرا اقتصاد جهانی به شکل شگفت‌آوری مقاوم باقی مانده است.»

رئیس صندوق بین‌المللی پول در رابطه با جنگ غزه نیز اظهارنظر کرد و نسبت به پیامدهای گسترده آن هشدار داد. کریستالینا جورجیوا در پایان گفت: «در این زمان که عدم قطعیت‌ها در سطح بالایی قرار دارند، اقتصادهایی که هنوز در حال بازیابی خود از بحران‌های پیشین هستند، با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند که در حال وخیم‌تر شدن هستند. هرگونه گسترش جنگ در خاورمیانه تنها باعث بدتر شدن وضعیت اقتصادی می‌شود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا