این گربه عجیب را بیش از یک میلیارد می خرند!

گربه‌های ساوانا با بدن‌های لاغر و باریک و جذابیت خود اینترنت را مجذوب کرده‌اند و تاکنون تنها در TikTok نزدیک به ۱.۱ میلیارد بازدید داشته‌اند.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از خبر آنلاین، اولین بچه گربه ساوانا، از روی ساوانای آفریقایی در ۷ آوریل ۱۹۸۶ در فیلیپسبورگ، پنسیلوانیا، متولد شد. سروال‌ها، گربه‌های خالدار و راه راه که بین ۹ تا ۱۸ کیلوگرم وزن دارند، در سراسر آفریقای جنوبی گسترده هستند. شکارچیان استثنایی از گوش های بسیار بزرگ خود برای یافتن طعمه در میان علف های بلند و از پاهای بلند خود برای هجوم استفاده می‌کنند.

در سال ۲۰۰۱، انجمن بین المللی گربه مستقر در تگزاس شروع به ثبت این نژاد کرد و گربه ساوانا محبوبیت پیدا کرد.

کارلو سیراکوزا، دانشیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید: اولاً، ظاهر عجیب و غریب آنها مردم را مجذوب خود می‌کند. او جذابیت ساوانا را با جذابیت بنگال مقایسه می‌کند، “مثل این است که شما یک تکه طبیعت وحشی را به آپارتمان یا خانه خود می آورید.”

به گفته انجمن بین‌المللی گربه، در حالی که مردم در ابتدا مجذوب ظاهر گربه‌ها می‌شوند، “چیزی که بیشتر از همه دوست دارند، هوش، پیوند با انسان‌ها و بازیگوشی ساواناها است” که آنها را به همراهانی تقریباً شبیه سگ تبدیل می‌کند.”

بروس کورنریچ، مدیر مرکز سلامت گربه سانان کرنل در دانشگاه کرنل و متخصص قلب در دپارتمان علوم بالینی، می گوید: «آنها زیبا هستند. “من درک می کنم که چرا مردم آنها را دوست دارند.” اما همچنین “منطقی برای اینکه چرا ممکن است نوعی قانون شامل مالکیت وجود داشته باشد” را درک می کند.

گربه ساوانا

احتیاط در مورد نگهداری یک گربه با ریشه های وحشی به همین دلیل است که انجمن گربه سانان مستقر در اوهایو، بزرگترین مرکز ثبت گربه های شجره دار در جهان، این نژاد را به رسمیت نمی شناسد. “CFA سیاستی دارد که ما گربه هایی را که خون وحشی در آنها وجود دارد، نمی پذیریم. ما نمی خواهیم این نوع پرورش را ترویج کنیم.”

گربه های ساوانا بر اساس فاصله ژنتیکی آنها با اجداد وحشی خود طبقه بندی می شوند و اغلب توسط پرورش دهندگان قیمت گذاری می شوند. F۱ (F به معنای “فرزندی”) به این معنی است که گربه یک والد وحشی و یک والد اهلی دارد، بنابراین یک نسل از طبیعت دور است. بچه گربه های F۱ ها F۲ هستند، با پدربزرگ و مادربزرگ اهلی، بنابراین، دو نسل از طبیعت وحشی دور هستند. یک F۱ می تواند بیش از ۱۶۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد، در حالی که یک F۵ حدود هزار دلار است.

اگرچه گربه سانان در شهر نیویورک ممنوع هستند، ایالت نیویورک به مردم اجازه می دهد F۵ و نسل های بعدی را داشته باشند. گربه ها بدون توجه به وضعیت نسلی آنها در هاوایی، رود آیلند، نبراسکا و جورجیا و همچنین در کل کشور استرالیا غیرقانونی هستند.

برخی از گربه‌های ساوانا نسل اولیه می‌توانند تا ۱۰ کیلوگرم وزن داشته باشند، و اندازه و نزدیکی آنها به میراث وحشی خود می‌تواند گاهی اوقات آنها را به یک حیوان خانگی چالش برانگیز تبدیل کند. به عنوان مثال، سیراکوزا می‌گوید، از آنجایی که بیشتر گربه‌های وحشی منزوی هستند و قلمروهای خود را دارند، ساواناهای نسل اولیه ممکن است برای سازگاری با زندگی خانگی مشکل داشته باشند.

گربه ساوانا

وقتی گربه‌های ساوانا بیرون می‌روند، ممکن است مشکلات ایجاد شود. در سال ۲۰۱۳، یک F۲ Savannah در دیترویت از خانه دور شد و مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در سطل زباله انداخته شد که احتمالاً به عنوان یک حیوان وحشی شناخته می شود.

کورنرایچ می‌گوید علاوه بر این تصور عمومی، برخی از مردم و دولت‌ها ساواناهای فراری را «یک خطر زیست‌محیطی بزرگ‌تر با توجه به تأثیر آن بر سایر گونه‌های بومی» می‌دانند، زیرا آنها از گربه‌های خانگی و شکارچیان برتر بزرگ‌تر هستند.

در سال ۲۰۰۸، استرالیا مالکیت گربه‌های ساوانا را غیرقانونی اعلام کرد، اقدامی پیشگیرانه مبتنی بر نگرانی از اینکه ژن‌های سروال آن‌ها را شکارچی کارآمدتری برای جانوران بومی کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ این تصمیم را تأیید کرد و نشان داد که گربه‌های ساوانا فرار یا رها شده در ۹۷ درصد از کشور رشد می‌کنند و ۹۰ درصد از حیات وحش بومی را در معرض خطر قرار می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا