بدهی میلیاردی دانشگاه تهران در ارتباط بین‌المللی دانشجویان اختلال ایجاد کرد

معاون پژوهشی دانشگاه تهران از بدهی ۶۰ میلیاردی دانشگاه تهران به پایگاههای علمی بین‌المللی خبر داد. این بدهی باعث شده تا دسترسی دانشجویان به پایگاه‌های علمی و بین المللی قطع شود.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از مهر، بدهی میلیاردی دانشگاه تهران به پایگاههای علمی بین‌المللی دسترسی دانشجویان به این پایگاهها را قطع کرده است.

مهدی فکور با اشاره به بدهی میلیاردی دانشگاه تهران به سایت‌ها و بانک‌های اطلاعاتی و قطع دسترسی پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به برخی پایگاه‌های علمی دنیا، اظهار داشت: با توجه به افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر، مجموع بدهی‌های دانشگاه تهران از سال ۹۷ تاکنون به ۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران با بیان این مطلب که به دلیل بدهی ها، برخی از این سایت‌ها برای پژوهشگران بسته شده و قابلیت دسترسی به آن‌ها وجود ندارد، گفت: البته هزینه دسترسی به یک سری بانک‌های اطلاعاتی که مبلغ بدهی به آنها، پایین‌تر است را پرداخت کرده ایم.

فکور در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به شعار اصلی دانشگاه تهران در راستای حمایت از پژوهشی‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی و رفتاری و همچنین با توجه به اینکه دسترسی به مقالات در این حوزه‌ها سخت‌تر است، به صورت محدود یک سری از سایت‌های اطلاعاتی بین المللی در این حوزه باز شده و اقدام به پرداخت مبالغ بدهی‌های آن‌ها کرده ایم.

این مقام مسئول دانشگاه تهران افزود:، اما پرداخت بدهی به بانک‌های اطلاعاتی در سایر حوزه‌ها مثل الزیور که یکی از بزرگترین ناشرین مطبوعات پزشکی و علمی جهان بوده و همچنین اشپرینگر ناشر کتاب‌های الکترونیکی و مجلات مروری علمی و فنی و پزشکی از عهده دانشگاه‌ها به صورت مستقل و فردی خارج است.

وی ضمن اشاره به اینکه در همین رابطه وزارت علوم خوشبختانه پیش قدم شده تا بتواند بدهی‌ها را پرداخت کند، بیان کرد: امیدواریم طی ۳ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ تسویه حساب‌ها صورت گیرد و پژوهشگران ما بتوانند مجددا به پایگاه‌های اطلاعاتی متصل شوند.

پیش از این مدیر کل سابق دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینکه بدهی دانشگاه‌ها به پایگاه‌های علمی از دولت نهم و با شروع نوسانات ارز آغاز شد و در حال حاضر هم این بدهی‌ها انباشته شده است، گفته بود: مشکل اساسی این است که به دلیل تحریم امکان جا به جایی پول در بازه‌های زمانی مختلف وجود نداشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا