بدهی میلیون دلاری سریلانکا به ایران با چای/شوک به بازار چای کشور!

سریلانکا که در تنگنای شدید اقتصادی و مالی قرار دارد، اعلام کرد که در چارچوب بازپرداخت بدهی نفتی خود به ایران، ۲۰ میلیون دلار چای به این کشور منتقل کرده است. سریلانکا در مجموع ۲۵۱ میلیون دلاری بدهی نفتی به ایران دارد.

به گزارش اقتصاد ایران، سریلانکا که در تنگنای شدید اقتصادی و مالی قرار دارد، اعلام کرد که در چارچوب بازپرداخت بدهی نفتی خود به ایران، ۲۰ میلیون دلار چای به این کشور منتقل کرده است.
سریلانکا در مجموع ۲۵۱ میلیون دلاری بدهی نفتی به ایران دارد.
دفتر دینش گوناواردنا، نخست وزیر سریلانکا روز چهارشنبه دوم اسفند پس از گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی در کلمبو پایتخت سریلانکا اعلام کرد که تاکنون ۲۰ میلیون دلار چای بر اساس قرارداد پایاپای به ایران صادر شده است.
قرارداد مبادله چای در برابر نفت میان ایران و سریلانکا در دسامبر ۲۰۲۱ منعقد شد، اما انتقال چای به ایران به دلیل بحران اقتصادی سریلانکا به تعویق افتاد.
این بحران اقتصادی موجب شد که در ژوئیه ۲۰۲۲ گوتابایا راجاپاکسا رئیس‌جمهور وقت سریلانکا از مقام خود کناره‌گیری کند.
بنا بر ادعای مقامات این کشور، مبادله چای در برابر نفت، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض نمی‌کند، زیرا چای یک محصول غذایی است و این تبادل، بانک‌های ایرانی تحریم‌شده را درگیر خود نمی‌کند.
سریلانکا در آوریل ۲۰۲۲ بدهی خارجی ۴۶ میلیارد دلاری خود را نپرداخت و سال گذشته ۲.۹ میلیارد دلار کمک مالی از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرد.
در سال ۲۰۱۶، چای سیلان، نام این کشور در دوران استعمار، تقریباً نیمی از مصرف چای ایرانیان را تشکیل می‌داد. اما این میزان در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا