در روابط تجاری و بانکی ایران و بلاروس از ارزهای محلی استفاده می شود!

قائم مقام بانک مرکزی بلاروس درخواست پیوستن این کشور به اتحادیه پایاپای آسیایی را به رئیس کل بانک مرکزی ایران به عنوان رئیس دوره ای این اتحادیه تحویل داد.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از ایسنا، فرزین در دیدار قائم مقام بانک مرکزی بلاروس با تاکید بر استفاده از ارزهای محلی در تبادلات تجاری گفت: تقویت روابط از طریق پیمان های پولی دو جانبه و چندجانبه مدلی است که می تواند در توسعه روابط تجاری دو کشور نقش مهمی ایفا کند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به آمادگی بلاروس برای پیوستن به اتحادیه پایاپای آسیایی (ACU) گفت: عضویت بلاروس با ظرفیت های خوبی که در اقتصاد خود دارد می تواند به توسعه فعالیت های این اتحادیه منجر شود.

فرزین افزود: اتحادیه پایاپای آسیایی می تواند نهادی تاثیرگذار در حذف ارزهای پرقدرت و تقویت ارزهای محلی باشد. با استفاده از سازوکارهای اتحادیه پایاپای آسیایی دو کشور می توانند از طریق ارزهای محلی تجارت کنند و شاهد گسترش مبادلات تجاری دو کشور باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور در کنار نقشه راه تجاری نیازمند نقشه راه پولی و بانکی هستیم تا به نتایج مطلوب توسعه روابط اقتصادی دست یابیم.

قائم مقام بانک مرکزی بلاروس نیز در این دیدار تاکید کرد: ما علاقه مند به گسترش روابط پولی و بانکی با ایران هستیم. وی با قدردانی از حمایت ایران در پیوستن این کشور به اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: این کشور اهمیت زیادی برای ACU قائل است و آینده درخشانی برای این اتحادیه متصوریم.

سرگی کالیچیتس افزود: با عضویت در این اتحادیه می توانیم از محدودیت های استفاده از ارزهای خارجی در مبادلات تجاری پرهیز کنیم.

قائم مقام بانک مرکزی بلاروس تصریح کرد: در ماه های گذشته گام های مهمی در ایجاد روابط کارگزاری بانکی بین دو کشور برداشته شده است و مصمم هستیم که با گسترش روابط تجاری دو کشور این مناسبات را به سطح بالاتری برسانیم.

همچنین معاون بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه توسعه روابط بانکی و تجاری در دستور کار دو کشور قرار دارد و با اشاره به تفاهم نامه امضا شده بین ایران و بلاروس برای پیوستن این کشور به اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: این موضوع در نشست این اتحادیه مطرح خواهد شد و امیدواریم با جلب موافقت اعضا طی سه ماه آینده بلاروس به اتحادیه پایاپای آسیا بپیوندد.

کریمی یادآور شد: پیوستن بلاروس به این اتحادیه پیام سیاسی اقتصادی مهمی برای تحریم کنندگان دارد که نمی توانند با ابزار تحریم کشورهای مستقل را در اقتصاد جهان منزوی کنند. دکتر کریمی با اشاره به تمایل دو طرف برای برقراری روابط کارگزاری بانکی افزود: در حال حاضر بانک Trade Capital Bank دارای روابط کارگزاری مناسبی در کشور بلاروس است و ایران از افزایش سطح روابط کارگزاری بانکی دو کشور در راستای تسهیل روابط تجاری استقبال می کند.

معاون بین الملل بانک عنوان کرد: با توجه به تجربه موفق اتصال سیستم پیام رسانی بانکی ایران موسوم به سپام و روسیه، از اتصال شبکه پیام رسان دو کشور و هم چنین شبکه پرداخت ایران و بلاروس با هدف تسهیل روابط اقتصادی دو کشور استقبال می کنیم. دکتر کریمی همچنین تصریح کرد: پایاپای سازی روابط تجاری از طریق پیوستن بلاروس به اتحادیه پایاپای آسیایی نیز ظرفیت روابط تجاری دو کشور را توسعه می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا