رفع‌ سوءاثر چک های برگشتی چند روز زمان می برد؟

با اجرای مفاد قانون جدید چک و راه اندازی سامانه محچک، متوسط زمان رفع سوء اثر چک های برگشتی از ۴۰ روز در سال‌های گذشته به ۱۲ روز در ۸ ماهه اخیر رسید که کاهش ۷۰ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، با اجرای مفاد قانون جدید چک و راه اندازی سامانه محچک، متوسط زمان رفع سوء اثر چک های برگشتی از ۴۰ روز در سال‌های گذشته به ۱۲ روز در ۸ ماهه اخیر رسید که کاهش ۷۰ درصدی را نشان می دهد.

این قانون سخت‌گیری‌های برای صادرکنندگان چک برگشتی و محروم شدن آنها از خدمات متنوعی بانکی از جمله این موارد عدم امکان افتتاح حساب و صدور کارت بانکی جدید و حتی تمدید تاریخ اعتبار کارت و صدور کارت المثنی، مسدود شدن وجوه تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی متعلق به صادرکننده نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری به میزان مبلغ کسری چک، عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی و عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی شاهد تغییرات مثبت در نظر گرفته است.

با اعمال و اجرای این محدودیت ها صادرکنندگان چک برگشتی راه گریزی جز رفع سوء اثر از چک خود ندارند و در اسرع وقت برای این موضوع اقدام می‌کنند. به گونه ای که آمارها نشان می‌دهد متوسط زمان رفع‌ سوءاثر چک های برگشتی تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

همچنین آمار تکمیلی نشان می‌دهد با راه اندازی محچک بیش از ۸۰ درصد مبالغ چک های برگشتی پس از ۳ روز رفع سوء شدند در حالی که قبلا ۳۷ روز بوده است. در واقع زمان متوسط رفع سوء اثر برای ۸۰ درصد چک ها ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده است. اهمیت این موضوع از آن جهت است که دارندگان چک برگشتی در سریع‌ترین زمان ممکن به پول خود می‌رسند و کمترین میزان مراجعه به نهادهای قضایی برای وصول چک خود خواهند داشت.

از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته و با آغاز اجرایی شدن این قانون، روند چک‌های برگشتی به مبادله‌ای با کاهش بسیاری مواجه شد. در این زمینه درصد تعداد چک های برگشت‌ داده‌شده در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ برابر ۱۸.۳ درصد و مبلغ این چک‌ها برابر ۲۰ درصد بوده است که این نسبت در آخرین آمار منتشره مربوط به اسفند ماه سال ۱۴۰۱ از لحاظ تعدادی برابر با ۷ و از لحاظ مبلغی برابر با ۸.۷ درصد بوده است. در واقع براساس این آمار تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی نسبت به چک‌های مبادله‌ای در این بازه زمانی حدود۶۰ درصد کاهش یافته است.

آمار چک‌های مبادله‌ای نیز نشان می‌دهد با اجرای قانون جدید چک، اعتبار این ابزار پرداخت اعتباری افزایش قابل توجهی داشته به گونه‌ای که در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ حدود ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره در کل کشور مبادله شد که این آمار در اسفند ماه گذشته به بیش از ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره رسیده که این رقم بیشترین میزان صدور چک در سال‌های اخیر است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا