زرتشتیانی که غول خودروسازی هند شدند

شرکت خودروسازی تاتا بعنوان غول خودروسازی هند کاری را کرده است که ایران و خودرو و سایپا دقیقا برعکس آن را انجام داده اند.اعتماد و احترام به مشتری در کنار قیمت مناسب و ارزان تر از بازار.

مجید سلطانی/اقتصاد ایران

 

تاتا موتورز یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شرکت های خودروسازی در هند است اما بیشترین و مهمترین قسمت ماجرا اینجاست که موسس و رییس این غول خودروسازی پارسیان هند هستند.

پارسیان هند زرتشتیانی را می گویند که سال ها قبل به به گجرات مهاجرت کردند و این روزها از قدرتمند ترین افراد جامعه هند محسوب می شوند.

تاتا موتورز در سال ۱۹۴۵ به عنوان تولید کننده لوکوموتیو تاسیس شد. گروه تاتا در سال ۱۹۵۴ پس از تشکیل یک سرمایه گذاری مشترک با دایملر بنز آلمان که در آن تاتا یک مرکز تولیدی در جمشیدپور برای کامیون های دایملر ایجاد کرد، وارد بخش خودروهای تجاری شد. تا نوامبر ۱۹۵۴ تاتا و دایملر اولین شاسی حامل کالای خود را در کارخانه خود در جمشدپور با قدرت ۹۰-۱۰۰ اسب بخار و ظرفیت ۳-۵ تن تولید کردند.

با تسلط بر بازار خودروهای تجاری در هند، تاتا موتورز در سال ۱۹۹۱ با راه اندازی تاتا سیرا، یک خودروی کاربردی اسپرت بر اساس پلت فرم تاتا موبایل، وارد بازار خودروهای سواری شد. تاتا متعاقباً تاتا استیت (۱۹۹۲؛ طراحی استیشن واگن مبتنی بر تاتا موبایل قبلی)، تاتا سومو (۱۹۹۴، یک SUV 5 در) و تاتا سافاری را به بازار عرضه کرد.

تاتا Indica را در سال ۱۹۹۸ راه اندازی کرد خودرویی محبوب و ارزان قیمت که بیشتر هندی ها یک دستگاه از خودرو را در خانه داشتند.بعداً نسخه جدیدتر این خودرو به نام Indica V2 ظاهر شد.

شرکای بین المللی

تاتا با دومین کارخانه بزرگ کره جنوبی یعنی دوو همکاری کرد و در سال ۲۰۰۴ توسط تاتا موتورز خریداری شد. دلایل اصلی این خرید کاهش وابستگی تاتا به بازار خودروهای تجاری هند بود.

تاتا موتورز به طور مشترک با تاتا دوو برای توسعه کامیون هایی مانند Novus و World Truck و اتوبوس هایی از جمله GloBus و StarBus همکاری کرده است. در سال ۲۰۱۲، تاتا شروع به توسعه خط جدیدی برای تولید خودروهای تجاری رقابتی و کم مصرف کرد تا با رقابتی که با ورود برندهای بین المللی مانند مرسدس بنز، ولوو و ناویستار به بازار هند ایجاد شده بود، روبرو شود.

قدم بعدی فتح اروپا بود هیسپانو یک تولید کننده اتوبوس و واگن مستقر در ساراگوزا، آراگون، اسپانیا و یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به تاتا موتورز بود. تاتا موتورز برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ ۲۱ درصد از سهام Hispano Carrocera SA را به دست آورد، و ۷۹ درصد باقیمانده را به مبلغی نامشخص در سال ۲۰۰۹ خریداری کرد و آن را به یک شرکت تابعه کاملاً تحت مالکیت تبدیل کرد که متعاقباً به تاتا هیسپانو تغییر نام داد. در سال ۲۰۱۳، تاتا هیسپانو تولید خود را در کارخانه ساراگوزا متوقف کرد.

فیات-تاتا اقدام دیگر هندی ها در اروپا بود یک سرمایه گذاری مشترک بین تاتا و فیات استیلانتیس در هند است که خودروهای سواری با برندهای فیات و تاتا و همچنین موتور و گیربکس تولید می کند. تاتا موتورز از طریق سرمایه گذاری مشترک به موتور دیزل فیات و فناوری انتقال دسترسی پیدا کرده است.

این دو شرکت قبلاً همچنین یک مرکز توزیع داشتند که از طریق آن محصولات فیات از طریق نمایندگی های مشترک تاتا-فیات در هند فروخته می شد. این ترتیب توزیع در مارس ۲۰۱۳ پایان یافت. فیات‌ها از آن زمان در هند توسط Fiat Automobiles India Limited، یک شرکت تابعه کاملاً تحت مالکیت فیات و اکنون تاتا موتورز، در هند توزیع شده‌اند.

تاتا یک گام فراتر از آسیا

بهتر از با چند محصول مهم و تاثیر گذار تاتا آشنا شویم تا بدانیم فاصله خودروسازی ایران چقدر با هند و سایر کشورها فاصله دارد.

تاتا نانو یکی از اولین محصولات این شرکت در بازار  هند بود خودرویی که قرار بود پاجای شورولت اسپارک بگذارد و به همان میزان محبوب باشد. نانو تا اندازه ای توانست بازار هند را فتح کند البته به لطف قیمت بسیار ارزان و شرایط قسطی که اکثر هندی ها در کنار خودروی اصلی خودشان این خودرو رو داشتند.

اما این حربه تاتا تنها برای خوشنام شدن و تست بازار بود و شاهکارهای این خودروساز یکی یکی رو شد.

تیاگو با نام  “بادبادک” در طول توسعه، قبلاً با نام تاتا زیکا با نام “زیکا” مخفف “ماشین زیپی” معرفی شده بود، اما به دلیل همزمانی عرضه این خودرو با شیوع ویروس زیکا، تغییر کرد . Tiago، یک نام رایج مردانه پرتغالی، به طور همزمان از پیشنهادات درخواست شده آنلاین و از لیست کوتاه کاملاً معتبر شرکت نام تجاری Appella، که توسط تاتا موتورز برای یافتن یک نام جایگزین در فوریه ۲۰۱۶ انتخاب شدند، انتخاب شد .

از مارس ۲۰۱۷، یک سدان مشتق از تیاگو به نام تیگور تولید شده است.

آلتروز یکی از شاهکارهای تاتا است در حال حاضر، آلتروز دارای سه پیشرانه است که عبارتند از ۱.۲ لیتری سه سیلندر بنزینی، ۱.۵ لیتری توربودیزل و ۱.۲ لیتری سه سیلندر بنزینی توربوشارژ . یک گیربکس ۵ سرعته دستی با یک گیربکس اتوماتیک DCT با کلاچ مرطوب اختیاری که به نام Altroz ​​DCA شناخته می شود، ارائه می شود.

مشت یا پانچ یک طرح عجیب و قدرتمند تاتا بود این کانسپت به‌عنوان SUV کامپکت H2X (با اسم رمز Hornbill) در هشتاد و نهمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو ژنو در سال ۲۰۱۹، و پس از آن کانسپت HBX نزدیک به تولید در نمایشگاه خودرو ۲۰۲۰ معرفی شد.در ۲۳ اوت ۲۰۲۱، این وسیله نقلیه با نام پانچ فاش شد. این خودرو در ۴ اکتبر ۲۰۲۱ رونمایی شد. این خودرو دارای موتور ۱.۲ لیتری سه سیلندر بنزینی Revotron است که با Altroz، Tiago و Tigor مشترک است.

شرکت خودروسازی تاتا بعنوان غول خودروسازی هند کاری را کرده است که ایران و خودرو و سایپا دقیقا برعکس آن را انجام داده اند.اعتماد و احترام به مشتری در کنار قیمت مناسب و ارزان تر از بازار. هندی ها مهمترین نکته بازار آزاد را رعایت می کنند و ارائه عالی محصولات به بازار است چیزی که جامعه ایران از آن محروم است در مطلب آتی اقتصاد ایران در خصوص اینکه چرا خودروسازی ما حتی نزدیک به هند هم نشد یادداشتی ارائه خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا