ناتوانی در خودکفایی تولید گوشت قرمز!

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: سال گذشته ۱۱.۷ میلیون تن شیرخام تولید شد که ۱.۵ میلیون تن شیرخام پس از تبدیل به فرآورده‌های لبنی صادر شد.

به گزارش اقتصاد ایران، سید احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: گرچه شرایط تامین ذرت و کنجاله سویا مناسب است، اما یونجه با افزایش چشمگیر به ۱۸ هزارتومان و ذرت علوفه ای ۴ هزارتومان رسیده است که این امر در افزایش قیمت تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد.

به گفته او، علی رغم آنکه ۱.۵ ماه گذشته قیمت تمام شده تولید و قیمت مصوب جدید شیر خام را اعلام کردیم، اما هنوز ترتیب اثری داده نشده است.

مقدسی ادامه داد: تازمانیکه قیمت شیر اقتصادی نشود،در تولید گوشت قرمز نمی توان به خودکفایی رسید چراکه تولیدکنندگان ناگریزند گاو مادر را برای تامین هزینه هایشان به کشتارگاه ببرند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران قیمت تمام شده هرکیلو شیرخام را ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: قیمت کنونی هرکیلو شیرخام ۱۵ هزارتومان است که براین اساس دامداران در هرکیلو فروش شیرخام ۳ هزار و ۹۰۰ تومان متضرر می شوند.

پتانسیل بالای تولید شیرخام در کشور

او با بیان اینکه پتانسیل تولید ۱۵ میلیون تن شیرخام در کشور وجود دارد، گفت: بنابر آمار سال گذشته ۱۱.۷ میلیون تن شیرخام تولید شد که ۱.۵ میلیون تن آن پس از تبدیل به فرآورده های لبنی صادر شد.

مقدسی گفت: برآوردها حاکی از آن است که در صورت تولید حداکثری ظرفیت شیرخام، ۱۰ تا ۱۲ درصد محصول پس از تبدیل به فرآورده های لبنی صادر شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا