عبور خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تن

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: امروز خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۹۱۴ تن گذشت که این مهم با زحمت کشاورزان و دست اندرکاران بخش کشاورزی محقق شده است.

به گزارش گروه بازار پارسینه، «علیرضا مهاجر» امروز (سه شنبه) در مراسم آغاز سال زراعی جدید ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ در جمع مسوولان و خبرنگاران که به صورت حضوری و وبیناری با استانداری‌های سراسر کشور برگزار شد، افزود: طبق امارها در سال ۱۴۰۰ خرید تضمینی گندم به سختی به ۴.۵ میلیون تن رسید اما با وجود اینکه در سال ۱۴۰۱ خشکسالی شدت گرفت، میزان خرید تضمینی کشور به ۷.۵ میلیون تن رسید و این رقم افزایش یافت.

به گفته وی، «خشکسالی بعد از خشکسالی» به مراتب از «خشکسالی بعد از ترسالی» سخت‌تر است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال زراعی جدید خرید تضمینی گندم بیش از ۱۰ میلیون تن به دلیل استفاده از بذرهای مناسب بوده است به طوری که با کمک بخش تحقیقات کشاورزی بیش از ۴۵۰ هزار تن بذر مناسب آماده و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

وی یکی دیگر از عوامل افزایش تولید و خرید تضمینی گندم در سال زراعی که گذشت را اجرای طرح جهش تولید در دیم زارها و مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها و استفاده به موقع از نهاده‌ها دانست و تصریح کرد: استفاده بهینه از کودهای شیمیایی می‌تواند منجر به افزایش عملکرد شود.

مهاجر بکارگیری از دستورالعمل‌های فنی و مهندسی به خصوص در دیم‌زارها را از دلایل افزایش تولید برشمرد و گفت: با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بیش از یک هزار میلیارد تومان تسهیلات با یارانه ۴ درصد در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی افزود: کشت گندم، جو و دانه‌های روغنی در اولویت کشت سال زراعی جدید قرار دارد به طوری که در ۶ میلیون هکتار آن گندم، در حدود ۲ میلیون هکتار جو و سایر محصولات مانند کلزا، گلرنگ، کاملینا و حبوبات کشت خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا