بازار داغ فروش غیرقانونی مسکن ملی به صورت قانونی!

با آن‌که خرید و فروش واحدهای نهصت ملی مسکن غیرقانونی است، معاملات این واحدها در برخی دفاتر اسناد رسمی شهرهای جدید ثبت می‌‌شود.

به گزارش اقتصاد ایران، سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید ایران طی نامه‌ای به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور. از ثبت معاملات غیرقانونی واحدهای نهضت ملی مسکن در برخی دفاتر اسناد رسمی خبر داد.

متن نامه سعید غفوری به‌شرح زیر است؛

…عملیات اجرایی نهضت ملی مسکن و ثبت‌نام متقاضیان مشمول آن از سال ۱۳۹۸ (طرح اقدام ملی مسکن) آغاز شده. و اغلب متقاضیان این طرح با پرداخت مراحل اولیه سهم آورده. خود در پروژه‌های طرح مذکور که دارای پیشرفت‌های فیزیکی مختلف از ۵ تا ۹۰ درصد است. جانمایی شده‌اند،
لیکن ازآن‌جا که بر اساس شیوه‌نامه اجرایی این طرح تخصیص واحد به متقاضیان در مراحل پایانی اجرای پروژه صورت خواهد پذیرفت. در اغلب پروژه‌ها فرآیند انتخاب واحد به متقاضیان و بالتبع آن انعقاد قرارداد واگذاری واحدها تاکنون صورت نپذیرفته است.

بر این اساس و باتوجه به عدم امضای قرارداد بدیهی است. خریدوفروش و انجام معاملات ثانویه این واحدها غیرقانونی بوده و به‌رسمیت شناخته نخواهد شد.

گزارشات واصله درباره امتیاز طرح نهضت ملی مسکن

این در حالی است که براساس گزارشات واصله امتیاز طرح نهضت ملی مسکن در برخی از شهرهای جدید مورد معامله قرار گرفته. و دفاتر اسناد رسمی نسبت به ثبت این معاملات اقدام کرده‌اند.

این امر با توجه به عدم‌آگاهی برخی خریداران امتیازها و در نهایت درگیری پروژه‌ها با پرونده‌های حقوقی و قضایی. ناشی از این تخلفات و جرائم موجب تضور ایشان و تشکیل پرونده‌های قضایی می‌شود.

با عنایت به ماده ۲۳ قانون پیش‌فروش ساختمان، اشخاصی که بدون تنظیم سند رسمی اقدام به پیش‌فروش ساختمان یا بدون اخذ مجوز اقدام به درج یا انتشار آگهی کنند به حبس از ۴۵ روز تا ۶ ماه با جزاء نقدی به‌میزان ۲ تا ۴ برابر وجوه و اموال دریافتی محکوم می‌شوند.

آیین‌نامه اجرایی طرح نهضت ملی مسکن

بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی طرح نهضت ملی مسکن باید همه امور مربوط به این طرح مطابق با دستورالعمل‌ها و نمونه قراردادهای ابلاغی وزارت راه و شهرسازی انجام شود.

خواهشمند است دستور فرمایید با توجه به ممنوعیت هرگونه خریدوفروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن در حال حاضر و پیشگیری از تبعات آتی و طرح دعاوی متعدد در این بخش نسبت به ابلاغ ممنوعیت ثبت نقل‌وانتقال و ممانعت از انجام هرگونه معامله مربوطه واحدهای طرح مذکور و ثبت رسمی آنها در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر املاک اقدام لازم به‌عمل آید.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا