فوری/ قیمت بنزین تغییر کرد؟ + جزئیات

آخرین قیمت بنزین بدون در نظر گرفتن ارزش نفت اعلام شد.

به گزارش اقتصادایران، قیمت بنزین داخلی اعلام شد در ادامه با ماه همراه باشید:

طبق محاسبات قیمت تمام‌شده هر لیتر تولید داخلی بنزین بدون در نظر گرفتن ارزش ذاتی نفت، با دلار مبادله و آزاد به ترتیب حدود ۶.۹ و ۸.۳ هزار تومان است.

در سال گذشته ایران ۴ میلیارد و ۱۵ میلیون لیتر بنزین به ارزش ۳ میلیارد و ۱۱ میلیون دلار وارد کرده. بدین ترتیب ارزش هر لیتر بنزین وارداتی ۷۵ سنت و با نرخ ارز مبادله حدود ۳۲.۴ هزار تومان تعیین می‌شود.

استاد دانشگاه صنعتی‌شریف گفت: اگر دولت جدید درست برخورد کرده و صادقانه توضیح دهد شاید بتواند مردم را متقاعد کند که همکاری کنند تا ماجرای بنزین یک بار برای همیشه اصلاح شود، حل مشکل بنزین به صداقت، صراحت نیاز دارد، وقت آن است که دولت جدید در یک برنامه ۴ ساله برای بنزین و گازوئیل مردم را پای کار بیاورد چون در غیر این صورت ماجرای ناترازی انرژی به یکی از ابرچالش‌ها تبدیل خواهد شد، بنابراین امیدواریم دولت چهاردهم وارد میدان اصلاحات این حوزه شود.

هاشم اورعی در ارزیابی اوضاع کنونی بنزین و برنامه‌هایی که دولت چهاردهم باید عبور از این بحران دنبال کند، اظهار داشت: اکنون تقاضای بنزین به ۱۲۰ میلیون لیتر در روز رسیده است که البته تمام این میزان تقاضا را مصرف نمی‌کنیم، زیرا بخشی از آن قاچاق می‌شود بعبارت دیگر روزی ۱۲۰ میلیون لیتر بنزین تقاضا داریم که چه بسا روزی ۱۰۰ میلیون لیتر از این میزان مصرف و ۲۰ میلیون لیتر قاچاق می‌شود.

وی افزود: مشکل ما این است؛ در شرایطی هستیم که رقم تولید به اندازه تقاضا نیست و در نتیجه همین امسال با ناترازی بنزین مواجهیم، به طوری که نمایندگان مجلس عنوان کرده‌اند که در بودجه امسال حداقل ۴ میلیارد دلار برای واردات بنزین در نظر گرفته شده و اگر خوب عمل نکنیم این رقم به ۶ میلیارد دلار هم افزایش پیدا می‌کند و این در حالی است که سال گذشته کل صادرات نفت و میعانات ۳۶ میلیارد دلار یعنی ماهیانه به طور متوسط ۳ میلیارد دلار بوده است. این بدان معناست که ما پول یک تا دو ماه صادرات نفت کشور را باید صرف واردات بنزین کنیم.

استاد دانشگاه صنعتی‌شریف گفت: ماجرای ناترازی بنزین یک مسئله مهم کشور است زیرا صحبت از صرف ارقام بالا برای واردات این کالاست و مشکل هر روز حادتر می‌شود به طوری که نرخ افزایش تقاضا بیش از نرخ افزایش تولید است در نتیجه ما با ناترازی فزاینده مواجهیم و امسال اوضاع از پارسال بدتر و سال آینده از امسال بدتر خواهد بود و این بدان معناست که نمی‌توان مسئله را رها کرد یعنی گذشت زمان اوضاع را خراب‌تر می‌کند.

وی مهم‌ترین دلیل شرایط کنونی بنزین را سیاست قیمت‌گذاری عنوان و تصریح کرد: برخی تا می‌گویند قیمت بنزین باید واقعی شود برخی دیگر می‌گویند که اصلا یارانه‌ای به بنزین تعلق نمی‌گیرد که قیمت آن واقعی شود، این عده معتقدند دولت بنزین را نمی‌خرد و به قیمت تمام‌شده به مردم می‌فروشد، اما واقعیت ماجرا؛ بحث یارانه نیست بلکه صحبت بر سر پول از دست رفته است، اکنون کشور همسایه بنزین را با نرخ هر لیتر ۲۰ هزار تومان می‌فروشد و ما همین بنزین را با نرخ ۱۵۰۰ تومان در اختیار مردم قرار می‌دهیم، درست است که پولی به مردم نمی‌دهیم اما برای هر لیتر ۱۸۵۰۰ تومان کمتر از کشور همسایه دریافت می‌کنیم بعبارت دیگر بابت هر لیتر بنزین ۱۸۵۰۰ تومان از درآمد دولت کم می‌شود.

اورعی بیان داشت: اولین نتیجه قیمت پایین و غیرواقعی بنزین در کشور ما قاچاق است، روزنه ۱۰ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین از کشور خارج می‌شود و چه بسا مافیای بنزین با ۱۰ میلیون لیتر قاچاق روزانه؛ ساعتی یک میلیارد تومان درآمد دارد، بنابراین با این ارقام درآمدی تغییر قیمت بنزین و مقابله با قاچاق کار سختی است و در مقابل نتیجه قیمت سرکوب شده بنزین نسبت به کشورهای مجاور این می‌شود که قاچاق بنزین کار سودآوری است و دلیل آن نیز قیمت ارزان بنزین است، چراکه اگر نرخ بنزین مثل همسایه باشد قاچاق جمع می‌شود.

وی با بیان اینکه نتیجه دیگر ارزان بودن بنزین این است که کنترل مصرف آن کار بی‌اهمیتی می‌شود، گفت: میزان مصرف سوخت خودروهای ایرانی حداقل ۳۰ تا ۵۰ درصد از نمونه مشابه خودروهای با تکنولوژی روز بیشتر است و دلیل تداوم این رویه این است که در کشور ما بنزین ارزشی ندارد یعنی قیمت بنزین نسبت به خودرو بسیار ناچیز است اما در دنیا اینگونه نیست.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه وقتی بنزین ارزان است، میزان پیمایش بالا می‌رود، ادامه داد: میزان پیمایش هر خودروی خصوصی در اروپا حدود ۱۰ هزار کیلومتر و این رقم در ایران حدود ۱۸ هزار کیلومتر است دلیل آن این است که در کشور ما قیمت استفاده از مترو و یا وسیله نقلیه عمومی با خودروی شخصی یکسان است بنابراین مردم ترجیح می‌دهند که که از خودروی شخصی خود برای ترددهای روزانه استفاده کنند و همه اینها به سیاست قیمتی برمی‌گردد، یعنی خودمان به مردم می‌گوییم این کالا بی‌ارزش است.

وی بیان داشت: وقتی درهای کشور را روی واردات خودروهای باکیفیت دنیا می‌بندیم و از صنعت خودروی داخل حمایت بی‌جا کرده و اجازه رقابت با خودروی خارجی نمی‌دهیم یعنی مجوز ساخت خودرو با هر کیفیتی را صادر کرده‌ایم.

اورعی در ادامه تاکید کرد: در این شرایط بعنوان یک استراتژی باید تمرکز را از تولید و عرضه به سمت تقاضا و مصرف ببریم، تاکنون دولت طرف تقاضا را رها کرده و به مردم اعلام کرده هر قدر که می‌توانید بنزین را هدر دهید زیرا ما می‌توانیم، تولید کنیم، این نه شدنی است و نه منطقی؛ زیرا باتوجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام شده رشد تولید نمی‌تواند پاسخگوی رشد مصرف باشد در نتیجه ناترازی فزاینده و سیاست تمرکز بر تولید روز به روز بدتر خواهد شد.

وی با طرح این پرسش که چرا باید درآمد دولت صرف سرمایه‌گذاری روی تولید بیشتر بنزین شده و مردم آن را هدر بدهند؟ خاطرنشان کرد: دلیل این مدعا اینکه نرخ رشد مصرف بنزین در کشور ما ۴ برابر رشد تولید ناخالص داخلی است و این یعنی بنزین در تولید نقش ندارد و بیشتر هدر می‌رود، به جای اینکه سوخت صرف چرخاندن چرخ‌های یک دستگاه شود که در تولید ناخالص ملی نقش ایفا کند، صرف تردد و مسافرت‌های بی‌رویه می‌شود.

استاد دانشگاه صنعتی‌شریف با تاکید با اینکه از هم‌اکنون باید تمرکز را به سمت بهبود تقاضا ببریم، اظهار داشت: ابتدا اینکه باید به سمت واقعی کردن قیمت بنزین برویم اما این تغییر یکباره نباید انجام شود. چرا پول مصرف بنزین یک خانواده ۴ نفره را که ۴ خودرو دارد روستایی سیستان و بلوچستان که هیچ خودرویی ندارد پرداخت کند و دولت به جای اینکه آب روستایی سیستانی را تامین کند پول بنزین متمولی را که چند خودرو دارد پرداخت کند؟

اورعی بیان داشت: قیمت بنزین باید واقعی شود و در مقابل از قشر آسیب‌پذیر باشد حمایت شود، بدترین شیوه در زمینه تامین سوخت این است که یارانه به بنزین تعلق می‌گیرد که این باید اصلاح شود، راهکار اینکه ابتدا سیاست قیمتی را با توجه به درآمد مردم اجرا کنیم و در این صورت تخصیص یارانه هوشمند خواهد شد و دوم اینکه وارد اصلاح صنعت خودرو شویم، یعنی بعد از مافیای قاچاق سوخت باید با مافیای خودرو مقابله کنیم و درواقع بین خودروساز داخلی و خودروی وارداتی رقابت ایجاد کنیم.

وی مهمترین راهکار برون‌رفت از شرایط کنونی بنزین را سیاست درست قیمتی و هوشمندانه، عدم حمایت اضافی و بیهوده از خودرو بعنوان بزرگترین مصرف‌کننده بنزین و دیگری فرهنگسازی دانست.

وی افزود: اکنون بنزین را با نرخ ارزان در اختیار همه مردم قرار می‌دهیم و درواقع این یارانه را به همه مردم با هر سطح درآمدی پرداخت می‌کنیم و وقتی پول بنزین را به نرخ اصلی نمی‌گیریم کسری بودجه زیاد می‌شود و تورم بالا می‌رود و در نتیجه قشر ضعیف ضرر می‌کند. اکنون سیستم قیمت‌گذاری بنزین انتقال پول از نادار به دارا است و مردم این را نمی‌دانند، باید فرهنگسازی شود و واقعیت را به مردم بگویند.

اورعی در ادامه با بیان اینکه در شرایط فعلی سخن از صادرات بنزین شعار است زیرا صادرات دو شرط دارد یکی اینکه مازاد باید داشته باشیم و دوم اینکه صادرات پایدار باشد، تاکید کرد: اکنون وقت اصلاح اوضاع بنزین است، باید اعتماد مردم به دولت را جذب کنیم اگر دولت جدید درست برخورد کرده و صادقانه توضیح دهد شاید بتواند مردم را متقاعد کند که همکاری کنند تا ماجرای بنزین یک بار برای همیشه اصلاح شود، حل مشکل بنزین به صداقت، صراحت نیاز دارد، وقت آن است که دولت جدید در یک برنامه ۴ ساله برای بنزین و گازوئیل مردم را پای کار بیاورد چون در غیر این صورت ماجرای ناترازی انرژی به یکی از ابرچالش‌ها تبدیل خواهد شد، بنابراین امیدواریم دولت چهاردهم وارد میدان اصلاحات این حوزه شود.

منبع: خبرگزاری بازار

نوشته های مشابه

۶ دیدگاه

 1. حل مشکل آلودگی، خشکسالی و تورم و ناترازی سوخت و انرژی و پایین بودن حقوقها
  متاسفانه شرایط اقتصادی برای مردم دشوار شده و این موضوع امنیت مردم و حاکمیت را تهدید می¬کند.
  از طرفی اگر قیمت بنزین و دیگر حاملهای انرژی بالا رود ، مردم متحمل فشار اقتصادی میشوند، اما از سوی دیگر، اگر قیمت گذاری به همین روش کنونی بماند، آسیب و زیان آن برای مردم و کشور بسیار بیشتر است (به دلایل زیر). راه حل:
  این منابع متعلق به همه مردم است، پیشنهاد میکنم برای اینکه مردم در صرفه جویی منابع مشارکت بیشتری کنند: 1- دولت صرفه جویی را از بودجه خود و نهادهای حاکمیتی شروع کند. 2- بخشی از درآمد صادراتی آنها با مشارکت بخش خصوصی با قیمت جهانی، مستقیما به مردم برسد و بخشی دیگر بصورت شفاف در بودجه دولتی، صرف رفاه و پیشرفت کشور گردد.
  به همین خاطر با سهمیه بندی (ارائه سهمیه به هر کد ملی ) و اصلاح تدریجی و پلکانی شدن قیمت بنزین و دیگر حاملهای انرژی در بازار بهینه‌سازی و خرید و فروش سهمیه توسط مردم موافقم. اگر درست و حساب شده اجرا شود، این نتایج را در پی دارد: 1- حل مشکل مصرف بالا و غیر بهینه و ناترازی سوخت 2- کاهش کسری بودجه دولت که منشا اصلی تورم است 3- به کاهش ترافیک خیابانها و آلودگی شدید هوا و در نتیجه، بحران عظیم خشکسالی (افزایش بارندگی پس از هر دوره کاهش رفت و آمد و مصرف سوخت ، مثلا سال 98 و 99 و عید نوروز سالهای گذشته استان تهران یکی از نشانه های این موضوع است) و مرگ و میر فراوان ناشی از آن منجر میشود 4-اصلاح قیمت باعث بهینه سازی مصرف انرژی و جایگزینی خودروهای فرسوده و سرمایه گزاری و اشتغال بیشتر و افزایش سطح دستمزدها می گردد 5- به عدالت اجتماعی بیشتر می¬انجامد
  در صورتی که فقط سهمیه دریافت شده از دولت قابل فروش باشد، میتوان از دلالی هم جلوگیری کرد.
  در زمینه دیگر حاملهای انرژی و کالاها هم سهمیه قابل مبادله به مردم داده شود . اینکار همچنین باعث اصلاح الگوی مصرف میگردد و مردم نتیجه برنامه ریزی و صرفه جویی را بطور مستقیم دریافت کنند.
  باید همه به دولت کمک کنیم شرایط و علت این کار را برای مردم توضیح دهد، و این اصلاحات را با کمک کارشناسان با تجربه و یک برنامه جامع به سرانجام برساند، پیش از آنکه دیرتر شود و از روی انفعال و اجبار بخواهد کاری انجام دهد. اگر در این اصلاحات تاخیر کنیم، در اثر به هدر روی منابع و قاچاق، شرکتها، تامین کنندگان و منابع کشور ورشکسته شده و دچار قحطی خواهیم شد.
  البته در کنار اصلاح و بروز بودن قیمت انرژی و سوخت، بهتر است سیاستهای تکمیلی دیگری مانند کوپن یا کارت مواد غذایی و سهمیه حمل و نقل عمومی و حذف قیمت گذاری دستوری انجام گیرد.
  کیفیت خودروها چقدر تاثیر دارد
  کیفیت خودروهای داخلی در کشور ما پایینتر است و بیشتر افراد آنرا علت اصلی مصرف بالای بنزین میدانند.
  – اما این پرسشها مطرح است که علت ناترازی گاز و برق چیست؟ آن هم مقصر خودروسازان است؟
  – آیا خودروهای خارجی موجود در ایران ( مثلا مزدا ، هیوندا و خودروهای چینی) هم مصرف پایینی دارند؟
  بهترین ماشیهای دنیا هم توی خیابونهای پر ترافیک و حرج و مرج ایران ( با این فرهنگ رانندگی) مصرفشون بالا هست و حدود ۲ برابر میزان اعلامی کارخونه هست
  درسته که ماشیای داخلی بی کیفیت هستن ولی علت اصلی مصرف بالای سوخت و آلودگی شدید هوا و در نتیجه خشکسالی و مرگ و میر ناشی از آلودگی همین ترافیک شدیده و مصرف غیر بهینه سوخت و انرژیه ( بنزین، گاز و برق و…)
  اما مصرف بنزین خودرو پراید و تیبا در ترافیک سنگین حدود 10 لیتر است
  مصرف خودرو هیوندای I20 و رنو کپچر بعنوان خودروهای کم مصرف خارجی در همین شرایط ترافیک شدید خیابانها ( و نه خیابانهای پاریس و کیفیت بنزین آنجا) نیزحدود 10 میباشد، اگر چه خودروهای سمند و پژو بیشتر است. پس علت چیز دیگری است
  علت اصلی مصرف بالا ، ترافیک سنگین خیابانها و علت ترافیک…..
  حتی اگر همه خودروهای مملکت هم برقی بودن باز هم این مشکلات حل نمیشدن، چونکه برخلاف تصور خیلیا برق لازم برای شارژ خودرو خیلی خیلی بالاتر از تصور عامه هست و این میزان برق برای این همه استفاده غیر بهینه از خودرو اونقدر زیاد هست که خیلی بیشتر از الان کمبود برق و همینطور آلودگی ناشی از سوخت نیروگاهها خواهیم داشت.
  همه این مشکلات بخاطر اینه که با سیاست گذاری غلط اقتصادی و انرژی و و قیمت دستوری انرژی ، مردم انگیزه ای برای مصرف بهینه ندارن ، یعنی نفع اقتصادی براشون نداره، برعکس،صاحبان خودرو انگیزه بالا برای مصرف بیشتر دارند
  علت اصلی ترافیک، مصرف بالای انرژی و سوخت و در نتیجه آلودگی هوا و خشکسالی، قیمت دستوری آن است که باعث شده هیچکس انگیزه ای اقتصادی برای صرفه جویی و مصرف بهینه نداشته باشد، راه حل آن: پرداخت سهمیه قابل مبادله انرژی و سوخت بر اساس کد ملی بسیار به سود همه مردم و دولت است و بسیاری از معضلات اقتصادی و زیست محیطی کشور را حل میکند

 2. تمامی نخبه ها و مسئولیت حوزه انرژی یکی چشم بیشترندارند و فقط ارزانی سوخت را مورد بررسی قرار می دهند سوخت در کشورهای منطقه گران است درآمد مردم این کشورها چند برابر مردم ایران است وخر را می بینید پالان آن را نمی بینید با همین تفکرات یک سویه و تک محور کشور را در هر زمینه به ورطه نابودی کشیده آید هیچ کارنامه معتبری و مثبتی ندارید تنها یک کارنامه مثبت دارید نرخ دین داری به صفر و فقر را صد رسانده آید تا کجا با این فرمان می روید تا نابودی سرزمین ایران تشکر از شما

 3. آرام آرام دارند زمینه را برای بنزین ۲۵تومانی آماده می‌کنند گفت که آنچنان آرام بنزین را گران میکنیم که صدای کسی در نیاید لنگه ندارندکلک

 4. کشور همسایه ۲۰هزار میفروشه مردمش از گرسنگی نمیوفتن جون سطل آشغالا اینجا یارانه چهار نفر ۱۵۵۰۰۰۰هزار تومنه خرج یه نفر ادم نیست بعد بنزین رو میخواید اینجوری به مردم بفروشید.سهمیه مردم سرجاش باشه هرکی بیشتر از حقش خواست لیتری ۲۰هزار بخره

 5. سلام، به نظر بنده دولت باید حداقل یک سال جلو تولید خودرو توسط هلدینگ های ایران خودرو و سایپا را بگیرد تا توازن لازم در کشور به لحاظ آلودگی، لجستیکی و چند خودرویی ایجاد شود ،چراکه این دو خودرو ساز در دوران کرونا به اندازه ۱۰ سال خودرو تولید کرده، و اخیراً با قیمت های جنون آمیز وارد بازار کرده، و شهرداران و حتی توسعه راه ها را با مشکل مواجه کرده، به حدی که میزان تصادفات، کمبود پارکینگ و حتی کوچه ها شدیداً دیده شده و موجبات تصادفات منجر به جرح و دعوا و هزینه تعمیر بسیار غم انگیز شده است.

 6. قیمت بنزین طبق کد ملی واریز شود من که ماشین ندارم اکثریت بعضیا ده سواری چرا تنها حق منم استفاده کنند با کد ملی واریز شود بنزین هر ایرانی….با سلام ریس جمهور دکتر پزشکیان مرد عمل از جنس مردم…28سال بیشتر است سه عنوان معلولیت شدید دارم بدون خونه اجاره نشین اندک ماهانه سرپرست خانواده ندیدم حق پرستاری تا به امروز کسی اصلأ انگار معلولان نمی‌بیند ما معلولان بدبخت بیچاره با اندک ماهانه بدون خونه اجاره نشین پول دکتر دارو درمان معلولان سرپرست خانواده همیشه شرمنده خانواده هستیم ما معلولان چیزی ندیدیم سال ۹۹ شصد درصد فروختیم پولش خبری نیست و الان شده امروز فردا امروز فردا آقای خاندوزی قول داده بود قبل عید سهام عدالت جاماندکان فرزندان بهزیستی واریز میشود تنها وعده بیش ندیدیم سود سهام عدالت جاماندکان فرزندان بهزیستی و مردم یک ماهه امروز فردا امروز فردا شده تا کی تمام میشود امروز فردا بنده های خدا کمر شکن گرونی واریز کنید مردم نیازی مندن والله بخدا کفاف نمیده ماهانه اندک معلولان بدون خونه اجاره نشین پول دکتر دارو درمان و هزاران مشکلات زندگی شرمندگی پیش خانواده
  لطفاً لطفاً لطفاً معلولان شدید بدون خونه اجاره نشین اندک ماهانه دریابید مسعولان محترم ممنون سلام علیکم ‌..پیروزی دکتر پزشکیان مرد عمل انشالله ماده ۲۷ معلولان چندین سال است اجرا شده توسط شما نمایندگان مجلس و دولت اجرا نمیکنید چرا ما معلولان نه سیاسی نه اختلاسگر نه وطن فروش نه ضد انقلاب نه دزد ووووو هیچ کدوم نیستیم تنها آفریده خدا معلول هستیم و همیشه در صحنه های مختلف ایران وطنم پاره تنم مثل انتخابات مجلس و رئیس جمهور همیشه رأی دادیم و خواهیم داد خواسته ما معلولان واقعیت معشیت است با اندک ماهانه بدون خونه اجاره نشین پول دکتر دارو درمان معلولان سرپرست خانواده چند معلولیت حتی پول حق پرستاری هم نمیدن معلولان شدید و خیلی شدید حق پرستاری باید واریز شود دو سال است عیدی معلولان قطع کردند هنوزم چشم انتظار موندیم اندک عیدی شاید واریز کردند و آقای خاندوزی قول داده بود قبل عید سهام عدالت جاماندکان فرزندان بهزیستی واریز میشود تنها وعده بیش ندیدیم لطفاً همه مسعولان محترم کمک کنند دست در دست هم دهند بلکه کشورمان ایران نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبری و معشیت گرونی کمر شکن لحظه به لحظه ثانیه به ثانیه قیمت اجناس عوض میشوند حل شود چیزی حز این خواسته ما معلولان و جانبازان و مردم ایران نیست معلولان بدبخت بیچاره هم دریابید اندک ماهانه بدون خونه اجاره نشین شرمنده زنو بچه ها نشیم صدای معلولان بشنوید و دریابید شرمنده زنو بچه ها نشند با اندک ماهانه بدون خونه اجاره نشین ما معلولان همیشه در انتخابات مجلس ریاست جمهوری و شوراهای شهر روستایی حضور داربم ولی ما معلولان بدون خونه اجاره نشین اندک ماهانه درنمی یابند همیشه شرمنده زنو بچه ها شدیم خیلی سخته شرمندگی پیش خانواده آرزوی مرگ میکنیم شرمنده خانواده نشیم واقعیت 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا