قیمت دلار در سراشیبی سقوط / ریزش سنگین در راه است؟

قیمت دلار امروز نیز به روند نزولی خود ادامه داده و با اقداماتی که انجام شده چشم‌انداز کاهش بیشتر در قیمت دلار شکل گرفته است.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از ایبِنا، امروز قیمت دلار در بازار آزاد و کانال‌های تلگرامی روند نزولی به خود گرفته است و علی‌رغم تلاش‌های زیاد دلالان برای اختلال در بازار ارز قیمت اعلامی دلار در کانال‌های تلگرامی در حال نزدیک شدن به کف کانال ۵۱ هزار تومان است.

روز گذشته خبر‌هایی مبنی بر ممنوعیت معاملات با دلار در کشور عراق و اثرگذاری این تصمیم بر بازار ارز کشور منتشر شد. این در حالی بود که هیچ‌کدام از خبرگزاری‌های رسمی کشور عراق چنین خبری را منتشر نکرده‌ بودند. معاملات کشور عراق بیشتر به صورت نقدی انجام می‌شود و مردم این کشور بسیاری از دارایی‌های خود را با دلار نگهداری می‌کنند، بنابراین شرایط کشور عراق به گونه‌ای است که اجرایی کردن چنین تصمیمی به سادگی امکان پذیر نیست.

به گفته یحیی آل‌اسحاق؛ رئیس اتاق مشترک ایران و عراق، ممنوعیت معاملات دلار در عراق مربوط به گذشته است و این اقدام در راستای مدیریت بازار ارز کشور عراق بوده است و هیچ اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.

حمید حسینی؛ دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق نیز در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، تاکید کرده است که ممنوعیت معامله با دلار مربوط به معاملات داخلی این کشور مثل معاملات خودرو، ملک و … می‌شود و تاثیری بر مبادلات ارزی ایران و عراق ندارد. البته شرایط داخلی عراق نیز به گونه‌ای نیست که ممنوعیت معاملات با دلار بتواند اجرایی شود.

اقدامات خوب بازارساز در ماه‌های اخیر، گشایش‌های ارزی و گسترش روابط با کشور‌های همسایه به خصوص کشور‌هایی مثل امارات، عربستان و عراق و دیگر کشور‌های عربی، در ماه‌های اخیر موجب ایجاد ثبات در بازار ارز و کاهش قیمت‌ها در این بازار شده است.

چنین اقداماتی نوید ادامه کاهش قیمت‌ها و تداوم آرانش در بازار ارز را می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا