رکوردی که در بازار زیتون شکست

مجری طرح زیتون گفت: امسال با افزایش حدود ۱۰۰ درصدی برداشت زیتون نسبت به سال قبل، بیش از ۱۵۰ هزار تن میوه و حدود ۱۱ هزار تن روغن زیتون تولید خواهد شد.

به گزارش اقتصاد ایران، جواد میرعرب گفت: سال گذشته بدلیل سال کم بارآوری زیتون، ۸۸ هزارتن میوه زیتون و ۶ هزار تن روغن زیتون در کشور تولید شد که امسال به سبب شرایط مساعد و سال بارآوری، تولید میوه زیتون با رشد ۱۰۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۵۰ هزارتن و روغن زیتون حدود ۱۱ هزارتن می‌رسد.

تغییرات اقلیمی در سراسر جهان

او وسعت اراضی باغات زیتون کشور را ۷۵ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: با وجود تغییرات اقلیمی در سراسر جهان و ویژگی‌های خاص درخت زیتون از نظر اکولوژیکی و شرایط رشدی، در صورت فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای توسعه اراضی می‌توان به جهش تولید و تامین ‌بخشی از روغن خوراکی مورد نیاز جامعه و جایگزینی با روغن‌های وارداتی دست یافت.

میرعرب میانگین برداشت را نزدیک ۲ تن در هکتار اعلام کرد و گفت: بنابر برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار است بخشی از روغن خوراکی کشور از زیتون تهیه شود.

مجری طرح زیتون درباره جایگاه توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید گفت: بهره‌وری مناسب از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، سامانه‌های آبیاری، مبارزه با آفات و بیماری‌ها و تصفیه پساب واحد‌های فرآوری از جمله موضوعات مهم و کلیدی در رسیدن به این هدف است.

روش‌های نوین در باغداری

میرعرب به استفاده از روش‌های نوین در باغداری هم اشاره کرد و گفت: استفاده از فناوری‌های نوین در کشت زیتون، توسعه مکانیزاسیون در زیرپروژه اصلاح باغات، برنامه‌ریزی‌های لازم درخصوص تغذیه درخت، هرس، بازجوان‌سازی و پیوند و عوامل مهم دیگر در اقتصادی شدن این محصول و افزایش تولید زیتون موثر هستند.

او ادامه داد: بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر توسعه سالانه ۲۰ هزار هکتار باغ زیتون، در صورت فراهم شدن شرایط و ملزومات مورد نیاز از جمله تامین نهاده‌های اولیه مثل نهال، برنامه‌ریزی‌های لازم برای توسعه صورت خواهد گرفت.

مجری طرح زیتون با اشاره به ابلاغ قانون برنامه هفتم کشور از سوی دولت افزود: هدف وزارت جهادکشاورزی در اولین سال برنامه، توسعه ۲۰ هزار هکتار باغ زیتون با اولویت ارقام روغنی و اصلاح ۹ هزار و ۸۸۰ هکتار از باغات موجود است.

او درباره میزان واردات روغن زیتون هم گفت: حجم واردات در سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۱۸ تن به ارزش ریالی ۵۰۷ میلیارد ریال بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا