نکات کلیدی و مهم در خرید خودروی کارکرده

با توجه به رشد قابل توجه قیمت در بازار خودرو و افزایش تقاضا در خصوص خوردوهای دست دوم، خریدان برای تهیه خودروی مناسب باید به چند نکته مهم توجه کنند.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از تسنیم،  اولین نکته در خرید خودروی دست دوم توجه به این نکته است، از سال ساخت خودرو مدت زمان زیادی نگذشته باشد. یکی از دلایل این موضوع به دسترسی اسان تر به لوزام یدکی خودرو مورد نظر برمیگردد.

همانطور که اشاره شد، به دلیل فراوانی لوازم یدکی و فروش بهتر در بازار  دست دوم،  اگر امسال می خواهید خرید کنید مدل های ۹۵ و ۹۶ را انتخاب کنید. اگر هم دنبال خودرویی با عمر بالاتر هستید بهتر است موارد زیر را کامل مورد بررسی قرار دهید.

به طور کلی، در بحث خرید خودروی کارکرده نکات اصلی و پایه ای مواردی است که در زیر عنوان شده است :

۱-کارکرد واقعی کیلومتری خودرو که باید توسط دیاگ و افراد متخصص مورد بررسی قرار گیرد، حتما مورد توجه قرار گیرد. بهتر است کارکرد واقعی زیر ۱۰۰ هزار کیلومتر باشد و حالت خیلی بهتر آن نیز زیر ۵۰ هزار کیلومتر است (البته با توجه به مدل و سال خودرو و نحوه نگهداری مالک قبلی، این عدد می تواند کمی بالاتر هم باشد)

۲- نکته بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد، سلامت موتور، دیفرانسیل و گیربوکس خودروست. البته می توان از روی کارکرد واقعی خودرو تا حدودی از سلامت خودرو اطمینان پیدا کرد. در این رابطه یک سری موارد مهم  که شایدبررسی انها توسط خود خریدار نیز امکان پذیر است در ادامه مطرح می‌شود.

بررسی کنید آیا خودرو روغن ریزی دارد یا نه، همچنین بررسی صدای غیر عادی موتور بسیار مهم است.خروج  دود سیاه یا آبی (به دلیل روغن سوزی) از اگزوز خودرو، جا نرفتن راحت دنده‌ها در هنگاه حرکت و زوزه کشیدن گیربوکس در دنده های مختلف از نشانه ها بروز خطر است. همچنین حتما عملکرد ترمزها، عملکرد سیستم کمک فنرها (در حال حرکت  ضربه نزد) را چک کنید.

از طرفی بررسی کنید صدای غیر استانداردی در عبور از دست انداز ها ایجاد نشود، عملکرد جلوبندی و میزان فرمان که در سرعتهای بالا فرمان به سمتی نکشد یا صدای غیر عالی از جلوبندی یا سیتم فرمان شنیده نشود،عملکرد سیتم های برقی خودرو مثل بخاری، کولر،چراغها،شیشیه بالابرهاوبعضی خودرها که آپشنهای استاندارد بیشتری دارند مثلا کروز کنترل و…

گفتنی است، یکسری نکات و بررسی های جدی تر موتوری را باید حتما مکانیک خبره  انجام دهد، از طرفی برای اطمینان بیشتر میتوانید از دستگاهای مثل دیاگ استفاده کنید.

۳- مورد بعدی که باید مورد بررسی قرار گیرد وضعیت رنگ و بدنه خودرو است که آیا تصادف سنگینی داشته یا نه، رنگ خودرو کامل یا در برخی جاها دوباره انجام شده یا نه، خودروتصادف سنگینی داشته یا چپی بوده است یا نه،که البته اکثر این موارد باید توسط کارشناس‌های این مقوله انجام گیرد.

۴-در مورد وضعیت سرویسهای دوره ای خودرو که مثلا به موقع و سر کیلومتر مورد نظر آیا روغن خودرو عوض شده توجه لازم را داشته باشید. در اکثر خودروهای کم کاکرد، این میزان ۱۰ هزار کیلومتر است ولی در خودروهای با کارکرد بالاتر بهتر است ۵ هزار کیلومتر عوض شده باشد یا تعویض به موقع روغن گیربکس، تعویض به موقع شمعهای خودرو که در اکثر خودرو های امروز و انژکتوری زمان ان هر ۲۰ هزار کیلومتر است. توجه کنید که تعویض به موقع لنتهای جلوی خودرو که معمولا در اکثر خودرو ها البته بسته به رانندگی شخص ۴۰ هزار کیلومتر است. تعویض به موقع آب رادیاتور خودرو، تعویض به موقع صافی بنزین خودرو و فیلتر های هوا و روغن که باید همزمان یا یکی در میان با تعویض روغن خودرو باشد، تعویض به  موقع لاستیک های خودرو که بستگی به نوع رانندگی و میزان حرکت در جاده و شهر و سبکی وسنگینی در حرکت های خودرو دارد.

گفتنی است، تعویض یک سری موارد که در کیلومتر های بالاتری انجام میشود مثل تعویض تسمه دینام و تسمه تایم خودرو که در اکثر خودر های حدود کیلومترهای ۶۰ هزار کیلومتر می باشد، اهمیت جدی دارد.

۵-وضعیت بیمه شخص ثالث خودرو که باید بررسی شود چند ماه بیمه دارد و معمولا اگر مثلا ۵ ماه بیمه داشته باشد از مجموع ۱۲ ماه یک سال بقیه آن را از مبلغ کم میکنند و میزان تخفیف بیمه خودرو که هر چه بیشتر باشد می تواند تخفیف در بیمه کردن های بعدی داشته باشد.

میتوان تضمین نسبی بر رانندگی درست شخص با خودرو و تصادف نکردن آن باشد البته نمی توان ۱۰۰ درصد این مورد را درست دانست شاید فرد با خودرو تصادفی داشته و از کپنهای بیمه استفاده نکرده و خودش مبلغ را جدا پرداخت کرده تا تخفیفش حذف نشود.  یا مثلا اگر یک سال شخص بیمه تالث خودرویش را قسطی پرداخت کرده باشد تمام تخفیف های قبلی وی حذف می شود.

۶- به عنوان مورد دیگر می توان به دست چندم بودن سند خودرو اشاره کرد که مثلا خودرو چند مالک داشته که هر چه کمتر باشد بهتر است.

البته میزان صداقت شخص هم خیلی مهم است که اگر فرد مالک حقیقی بوده و دلال نباشد و خودرو فقط دست خودش بوده باشد  می توان به خیلی از مشکلات خودرو پی برد، که در صورت موجود بودن خودرو در فامیل نزدیک یا دور بهتر است از آنها خریداری کنیم تا این مورد بهتر و پرنگ‌تر باشد.

موراد دیگری هم در این خصوص قابل اشاره است. مثل سلامت صندلی ها و دیگر ادوات خودرو که البته اهمیت کمتری دارد و می توان بدون متخصص هم متوجه آن شد.

اولویت بندی خودروهای دست دوم

اگر بخواهیم اولویت بندی در مورد کشورها داشته باشیم بهتر است ابتدا از خودروهای پر تیراژ داخلی انتخاب کنیم، به دلیل راحتی در فروش دست دوم و افت قیمت کمتر و سهولت در خرید لوازم یدکی و راحتی پیدا کردن مکانیک در شهرهای مختلف.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا