پایان شوم و قرمز بورس امروز ۸ مهر ۱۴۰۲

نگاهی به تابلوی بورس امروز نشان می‌دهد که شاخص کل همچنان در مدار نزولی خود حرکت می‌کند و قصدی برای تغییر جهت ندارد. امروز نیز با بسته شدن کندل قدرتمند نزولی شاخص کل، تراز دو میلیون و 100 هزار واحد به طور قطعی از دست رفت و از دیدگاه تکنیکال نیز راه برگشت شاخص دشوار شد.

به گزارش گروه بازار پارسینه،  بررسی معاملات امروز بورس نشان می‌دهد سهم‌های فلزی همچنان تحت تاثیر صحبت‌های مهرداد بذرپاش، وزیر راه معامله می‌شوند و نزول شدیدی داشتند. همین موضوع نیز تاثیر زیادی روی افت شاخص کل داشت. به طوری که دو سهم بزرگ گروه فلزات اساسی اعم از فولاد و فملی بیشتر از چهار هزار واحد بر نزولی شدن شاخص کل موثر بودند.

هرچند موضوع اصلی فعالیت فملی تولید مس است و صحبتی از خروج مس از بورس کالا نشده، اما تاثیر روند یک سهم بر سایر سهم‌های گروه بدیهیست.

بورس امروز در یک نگاه

پایان بورس 8 مهر

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت معاملات روزهای گذشته خود گام برداشت و باز هم نتوانست بر ارتفاع خود بیفزاید. به طوری که در پایان بورس امروز شاخص کل، با افت نسبتا شدید ۱۳ هزار و ۴۰۰ واحدی که معادل ۰.۶۴ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و ۸۴ هزار واحدی ایستاد.

همچنین شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد و نتوانست تراز خود را بالا ببرد. به این ترتیب این شاخص با کاهش ۰.۴۶ درصدی به سطح ۷۱۵ هزار و ۳۱۶ واحدی برسد.

به طور کلی باید گفت شاخص اکثر ‌گروه‌های بورسی در روز جاری با نوسان نزولی روبه‌رو بودند و تنها شاخص گروه زراعت روندی صعودی داشت و با رشد ۳.۸ درصدی همراه شد. رشد این گروه در روز جاری عمدتا به دلیل انتشار خبر افزایش سرمایه شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده است

افزایش نسبی ارزش معاملات

همزمان با نزول شدید شاخص‌های بورسی ارقام و حجم معاملات نسبتا افزایش داشتند و این تا حدودی می‌تواند به نفع اهالی بازار سرمایه باشد. اما باید گفت روند قدرت گرفتن این ارقام باید ادامه داشته باشد تا شاید شاخص‌های بورسی به روند نزولی خود پایان دهند. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را پنج هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از خروج ۳۲۰ میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز سه سهم ثشاهد، ثمسکن و وسدید بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های دی، شستا و خودرو به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

کتوکا با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، ثرود نیز با افت هفت درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های نیرو، وفردا و کساپا تعلق گرفت. همچنین سهم‌های حفارس، پکویر و فنورد نیز در جریان معاملات امروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای خزامیا، خدیزل و فولاد خروج پول هوشمند داشتند

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های وبرق، نیرو و خفولا رقم خورد. همچنین شدوص در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد ناتمس بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا