پیش‌بینی تلخ یک موسسه بین‌المللی برای آلمانی‌ها

موسسه اقتصاد کلان آی ام کی گزارش داد که انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی آلمان در سال جاری ۰.۵ درصد کاهش یابد در حالی که بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا همچنان با بحران انرژی و نرخ بهره بالاتر دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش گروه بازار پارسینه، پیش بینی این موسسه از رشد ۰.۷ درصدی تولید ناخالص داخلی برای سال ۲۰۲۴ نیز، به طور قابل توجهی بدبینانه‌تر از پیش بینی ۱.۲ درصدی آن در بهار است. سایر مؤسسات اقتصادی آلمان مانند ایفو، رشد تولید ناخالص داخلی ۱.۴ درصدی را برای سال ۲۰۲۴ پیش بینی می‌کنند.

آی ام کی اعلام کرد: اقتصاد آلمان که به دلیل شوک‌های قیمت انرژی تضعیف شده، در ماه‌های آینده روبه‌رشد نخواهد بود، زیرا نرخ‌های بهره بالا و اقتصاد جهانی تحت فشار قرار گرفته است. این گزارش پیش بینی کرد که مصرف به دلیل کاهش تورم و افزایش شدید دستمزد‌ها از پایان سه ماهه سوم بهبود خواهد یافت. آی ام کی خاطرنشان کرد: این پیشرفت آنقدر دیر رخ می‌دهد که تنها می‌تواند رکود را در کل سال ۲۰۲۳ تا حدودی کاهش دهد، نه اینکه از آن جلوگیری کند.

آلمان در سه ماهه اول سال رسما وارد رکود شد در حالی که رشد تولید ناخالص داخلی از صفر تا منفی ۰.۳ درصد بازنگری شد. هفته گذشته بوندس‌بانک اعلام کرد که به دلیل کاهش مصرف خصوصی و ضعف بالای صنعت، احتمالاً اقتصاد در این سه ماهه کوچک خواهد شد. کریستین سوئینگ، مدیرعامل دویچه بانک، قبلاً هشدار داده بود که اگر مسائل ساختاری اقتصادی فوراً مورد توجه قرار نگیرد، آلمان می‌تواند بار دیگر «بیمار اروپا» نامیده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا