پیشتازی بانک‌های دولتی در پرداخت تسهیلات کلان طولانی‌مدت

تا پایان پاییز 1402 در میان 24 بانکی که آمار آنها منتشر شده بیشترین سهم تسهیلات غیر جاری برای بانک‌های دولتی تجاری و بیشترین سهم تسهیلات پرداخت شده به اشخاص مرتبط برای موسسات اعتباری غیر بانکی بوده است.

به گزارش اقتصاد ایران، تسهیلات کلان غیرجاری و تسهیلات اعطا شده. به اشخاص مرتبط دو نوع مهم از تسهیات بانکی هستند که ارقام آن‌ها می‌تواند عملکرد بانک‌ها را نشان دهد.

منظور از تسهیلات کلان غیر جاری وام‌هایی درشتی است که دو ماه یا بیشتر از تاریخ سررسید آن‌ها گذشته اما بازپرداخت نشده است. و منظور از تسهیلات اشخاص مرتبط وام‌هایی است که به اشخاص یا بنگاه‌های مرتبط با بانک پرداخت می‌شود. انباشت تسهیلات کلان غیر جاری بانک را در خطر ورشکستگی قرار می‌دهد. و پرداخت بیش از حد تسهیلات به اشخاص مرتبط تعارض منافع و رانت به وجود آورده و منافع سپرده‌گذاران را به خطر می‌اندازد.
در این گزارش آمار این دو نوع تسهیلات در ۲۴ بانک و موسسه اعتباری کشور به تفکیک بانک‌های دولتی تجاری، دولتی تخصصی و توسعه‌ای و غیر دولتی تجاری در پاییز ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی نشان می‌دهد بیشترین سهم خالص تسهیلات غیر جاری به کل خالص تسهیلات در بانک‌های دولتی تجاری و بیشترین سهم خالص تسهیلات به اشخاص مرتبط در موسسات اعتباری غیر بانکی وجود داشته است.

بیشترین سهم تسهیلات غیر جاری در بانک‌های دولتی تجاری

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در پاییز امسال مجموعا ۲ هزار و ۶۶۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات جاری و غیر جاری از سوی ۲۴ بانک اعطا شده است. از این تسهیلات بخشی از آن‌ها جاری و بخشی از آن‌ها غیر جاری بوده است. تفاوت این دو در تاریخ سررسیدشان است تسهیلات جاری تاریخ سررسید کوتاهی دارند. و باید به موقع بازپرداخت شوند در حالیکه تسهیلات غیر جاری سررسید دو ماه یا بیشتر دارند.

در این فصل بیشترین سهم خالص تسهیلات غیر جاری مربوط به بانک‌های دولتی تجاری شامل بانک‌های سپه، مسکن و پست بانک بوده است. خالص تسهیلات پرداخت شده از سوی این بانک‌ها ۴۰۳ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان بوده که از این رقم ۱۲۲ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان یعنی ۳۰.۵ درصد غیر جاری بوده است. بنابراین می‌توان گفت این بانک‌ها از نظر اعتبار و نقدینگی در ریسک بالاتری قرار دارند.

همچنین سهم تسهیلات غیر جاری بانک‌های دولتی تخصصی و توسعه‌ای شامل بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون و توسعه صادرات برابر با ۲۷.۱ درصد بوده است. در این بانک‌ها ۲۸۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات جاری و غیر جاری پرداخت شده. که ۷۷ هزار میلیارد تومان آن غیر جاری بوده است.

بانک‌های غیر دولتی تجاری

بانک‌های غیر دولتی تجاری شامل ۱۷ بانک تجارت، گردشگری، پارسیان، دی، ایران زمین، اقتصاد نوین، آینده، سرمایه، سامان، صادرات، ملت، رفاه کارگران، شهر، پاسارگاد، خاورمیانه و سینا با ۲۱.۴ درصد سهم تسهیلات غیر جاری در رده بعدی قرار گرفتند. در این بانک‌ها یک هزار و ۹۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات جاری و غیر جاری پرداخت شده. که ۴۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان آن از نوع غیر جاری بوده است.

همچنین در موسسات اعتباری غیر بانکی غیر دولتی شامل موسسه ملل نیز ۴۶ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده. که از این مقدار ۱۱.۹ درصد آن برابر با ۵ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان با سررسید بیش از دو ماه یا به اصطلاح غیر جاری بوده است.

اما در تسهیلات اشخاص مرتبط اوضاع بانک‌ها متفاوت بوده و موسسات اعتباری بیشترین سهم پرداخت این نوع تسهیلات را داشته‌اند.

بیشترین سهم تسهیلات اشخاص مرتبط در موسسات اعتباری غیر بانکی

تسهیلات به اشخاص مرتبط شاخصی از سلامت عملکرد بانک‌هاست. بانک مرکزی قوانینی وضع کرده تا بانک‌ها نتوانند. از حدی بیشتر به اشخاص مرتبط با خود تسهیلات بدهند تا از ایجاد تعارض منافع و رانت جلوگیری شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در پاییز ۱۴۰۲ موسسات اعتباری غیر بانکی غیر دولتی با ۶۲.۵ درصد سهم از کل تسهیلات پرداخت شده. به اشخاص مرتبط بدترین عملکرد را در این مورد داشته‌اند. در این نوع بانک ۲۹ هزار و ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به اشخاص مرتبط با بانک پرداخت شده است.

بانک‌های دولتی تخصصی و توسعه‌ای با ۲۹ هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان که ۱۰.۴ درصد از کل تسهیلات پرداختی آن‌ها را تشکیل می‌دهد، در رده دوم قرار گرفته‌اند.

در رده‌ی سوم بانک‌های غیر دولتی تجاری قرار دارند. این بانک‌ها در مجموع ۱۹۳ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به اشخاص مرتبط پرداخت کرده‌اند که ۱۰ درصد از کل تسهیلات جاری و غیر جاری آن‌ها را شامل می‌شود.

در بانک‌های دولتی تجاری نیز سهم پرداخت تسهیلات به افراد مرتبط ۰.۲ درصد بوده و این بانک‌ها مجموعا ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به اشخاص مرتبط داشته‌اند.

منبع: اکوایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا