پیش بینی بورس؛ بازار سرمایه هفته آینده رشد می کند؟

در شرایطی که بازار از روند نزولی هفته گذشته فاصله گرفته است. در هفته‌های پیش رو با ریسک فرارسیدن فصل گرما مواجه است. کارشناسان معتقدند با شروع فصل گرما، مشکل کمبود انرژی در کشور مانند سال‌های گذشته تکرار خواهد شد و امسال نیز ممکن است صنایع به علت کمبود انرژی با تعطیلی یا کاهش ساعات کاری مواجه شوند. کما اینکه دولت با همین پیش بینی، تصمیم به تغییر ساعات کاری ادارات دولتی گرفته است.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از  اکوایران، در هفته اخیر روند شاخص کل بورس تهران در مجموع صعودی بود و خروج پول حقیقی نیز کاهش یافت.

در روز شنبه شاخص همانند هفته پیشین ریزش کرد، ۶۳ هزار و ۶۶۶ واحد پایین آمد و ۳ هزار و ۴۷۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. این روند از روز یکشنبه ناگهان تغییر کرد. شاخص ۷۱ هزار و ۸۸۲ واحد صعود کرد و هزار میلیارد تومان پول حقیقی وارد شد. روز دوشنبه نیز شاخص بیش از ۱۵ هزار واحد افزایش پیدا کرد. روز چهارشنبه شاخص ۱۹ هزار و ۹۶۹ واحد رشد کرد. بدین ترتیب، در پایان معاملات چهارشنبه، شاخص کل ۴۳ هزار و ۶۰۲ واحد بالا‌تر از هفته پیش ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس مثبت ۱.۹ درصد شود. شاخص هم وزن نیز که در سه روز متوالی روند صعودی داشت، در پایان هفته نسبت به هفته پیشین تنها ۴۳۲ واحد بالاتر ایستاد و بازدهی مثبت ۶ صدم درصدی را ثبت کرد.

در ۴ روز کاری این هفته، به صورت یکی در میان، پول حقیقی وارد و خارج شد و روند پرنوسانی داشت.

پس از خروج ۳ هزار میلیارد تومانی در روز شنبه، روز یکشنبه هزار میلیارد تومان به بازار سهام وارد شد. اما روز دوشنبه یکبار دیگر پول حقیقی خارج شد که ارزش آن ۲۱۷ میلیارد تومان بود.

روز چهارشنبه نیز که شاخص به رشد ادامه داد ۴۴۶ میلیارد تومان پول حقیقی وارد شد. در مجموع کل هفته، ۲ هزار و ۱۸۵ میلیارد تومان سرمایه حقیقی خارج شد که میانگین روزانه آن ۵۴۶ میلیارد تومان است.

بنابراین با وجود رشد شاخص‌ها در سه روز کاری متوالی، مجموع ورود و خروج پول حقیقی به سمت خروج پول سنگینی می‌کند. این در شرایطی است که ارزش معاملات خرد نیز کاهش یافت. میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر ۱۴ هزار و ۳۶۴ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۱۹ هزار و ۳۶۳ میلیاردی هفته پیشین، کاهش ۲۶ درصدی داشته است.

ناظران یکی از عوامل خروج پول و کاهش حجم معاملات را تعطیلی روز سه‌شنبه می‌دانند و معتقدند بسیاری از سهامداران خرد برای اجتناب از ریسک‌های سیاسی پیش از تعطیلی سبد سهام خود را کوچکتر می‌کنند.

اهمیت این باور عمومی از این جهت است که اعتماد فعالان اقتصادی به سیاست گذار در سطح پایینی است. و تجربه سهامداران نیز بر این باور عمومی مهر تایید می‌زند.

در چنین شرایطی دولت در سال جاری با کسری بودجه بزرگی مواجه است که میزان آن از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. حال این نگرانی وجود دارد که دولت برای تامین کسری بودجه به مصوبات شبانه، دستورالعمل‌های خلق الساعه و مداخلات بیشتر دست بزند. در واقع ریسک سیستماتیک بازار همسو با کسری بودجه رشد می‌کند. خصوصا آنکه دولت سیزدهم نشان داده که از آزمون و خطا و تصمیمات غیر کارشناسی اجتناب نمی‌کند. بنابراین سایه شمشیر داموکلس مداخله دولت بر سر بازار سهام است و اثر این سایه در روندهای بازار دیده می‌شود.

از سوی دیگر، کارشناسان معتقدند با شروع فصل گرما، مشکل کمبود انرژی در کشور مانند سال‌های گذشته تکرار خواهد شد و امسال نیز ممکن است صنایع به علت کمبود انرژی با تعطیلی یا کاهش ساعات کاری مواجه شوند. کما اینکه دولت با همین پیش بینی، تصمیم به تغییر ساعات کاری ادارات دولتی گرفته است.

در تازه ترین مورد، شرکت توزیع نیروی برق، تامین برق صنایع سیمان و فولاد را بر اساس سه برنامه پیشنهادی طی ماه‌های خرداد تا مرداد امسال، سهمیه بندی کرده است. براساس نامه شرکت توزیع نیروی برق به صنایع سیمان و فولاد، برق این صنایع در قالب سه برنامه پیشنهادی از خرداد تا شهریور امسال سهمیه بندی می‌شود. سه پیشنهاد شرکت توزیع برق، عبارت است کاهش ۳۰ درصدی در ۳ ماه، کاهش ۶۰ درصدی در دو ماه یا کاهش ۹۰ درصدی در یک ماه.

ریسک بزرگتر آن است که دولت به تغییرات قیمتی در انرژی مصرفی صنایع دست بزند. مداخله‌ای که به کاهش تولید، کاهش درآمد و کاهش سود و در نهایت به کاهش قیمت سهام شرکت‌ها منتهی می‌شود.

بنابراین، در شرایطی که بازار از روند نزولی هفته گذشته فاصله گرفته است. در هفته‌های پیش رو با ریسک فرارسیدن فصل گرما مواجه است. علاوه براین در میان مدت گزارش‌های مالی سالانه شرکت‌ها بر تغییرات بازار اثر خواهد داشت و یک چشم معامه‌گران در انتظار گزارش‌های سالانه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا