پیش بینی قیمت دلار ۸ مهر ۱۴۰۲

قیمت دلار طی هفته گذشته در بیشتر روزها کاهشی بود. این افت قیمت را معامله‌گران متاثر از سیگنال‌های سیاسی که روانه بازار شد می‌دانستند. اما افزایش ۴۰۰ تومانی دیروز بازدهی دلار را مثبت کرد. با شروع دومین هفته مهر وضوح قیمت اسکناس دلار بیشتر می‌شود؟

به گزارش گروه بازار پارسینه، قیمت دلار در طول هفته نخست مهر در بیشتر روزها کاهشی بود و به کف کانال ۴۹ هزار تومانی نیز رسید. اما دیروز دلار افزایش ۴۰۰ تومانی داشت و با رقم ۴۹ هزار و ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومان معامله شد.

در هفته اخیر دلار همواره در روند کاهشی قیمت، نوسان داشت. این اسکناس در پله‌های ابتدایی کانال ۴۹ هزار تومانی معامله شد. سیگنال‌های سیاسی معامله‌گران بازار ارز را دست‌ به عصا کرد و بزرگان این بازار ترجیح دادند تا حصول نتیجه مذاکرات رئیس سازمان انرژی اتمی، منتظر بمانند. فرستاده ایران به وین برای شرکت در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی سفر کرد و این موضوع طی هفته اخیر در صدر توجه معامله‌گران بازار ارز بود. وی روز دوشنبه در حاشیه برگزاری این اجلاس، با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد.

با اینکه دستاورهای این سفر به طور مشخص رسانه‌ای نشده است اما تحلیلگران اقتصادی معتقدند برخی سیگنال‌های سیاسی و اخبار تایید نشده‌ حکایت از توافق موقت میان ایران و آمریکا دارد. علاوه بر آن در هفته نخست مهر صحبت‌های سخنگوی وزیر خارجه قطر که گفته بود احتمال رسیدن به تفاهم جدید بین ایران و آمریکا افزایش یافته و همچنین سفر فرزین، رئیس کل بانک مرکزی به دوحه در کاهش قیمت دلار بی‌تاثیر نبود.

اخبار تحریمی دلار را افزایشی کرد

در هفته‌ای که گذشت بازارها درگیر سیگنال‌های منفی نیز بودند. روز گذشته اخبار مربوط به تحریم‌های جدید آمریکا در ارتباط با ایران، روند بازار ارز را به نفع افزایشی‌های این بازار چرخاند. وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی را به بهانه‌های حمایت از برنامه پهپادی ایران وضع کرد.

بر اساس اعلام وبگاه وزارت خزانه.داری آمریکا، دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا پنج نهاد و دو شخص مستقر در ایران، جمهوری خلق چین (PRC)، هنگ‌کنگ، ترکیه و امارات متحده عربی را تحریم کرد.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی در هفته دوم مهر، این سیگنال‌ها می‌تواند افزایشی‌های بازار را در موقعیت خرید قرار دهد. آنها معتقدند در ۶ ماهه دوم سال روند قیمت دلار وضوح بیشتری می‌گیرد و معامله‌گرانی که در هفته‌های گذشته قصد خرید داشتند وارد گود می‌شوند.

به این ترتیب قیمت دلار در نخستین هفته مهر میان سیگنال‌های مثبت و منفی سرگردان بود؛ با این وجود به نظر می‌رسد فعلا زور اخبار مثبت بر عملکرد منفی دولت چربیده و هنوز اثر تصمیم‌های خطرناک ارزی به بازار نرسیده است.

هفته دوم مهر قیمت دلار چقدر می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی برای هفته پیش‌ رو به جهت سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی روزهای آرامی را برای بازارهای مالی پیش‌بینی می‌کنند. به اعتقاد آنها در صورتی که اخبار منفی یا مثبتی مخابره نشود قیمت دلار در هفته دوم مهر در محدوده ۴۹ هزار تومان نوسان خواهد داشت.

گفتنی است تحلیلگران بازار ارز کف فعلی قیمت اسکناس آمریکایی را منطقه ۴۹ تا ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومانی و سقف ۵۰ تا ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومانی می‌دانند آنها می‌گویند اخبار، تعیین‌‌کننده روند بعدی قیمت دلار است و قیمت از هر طرف که خارج شود می‌تواند به بازار ارز روند دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا