پیش بینی قیمت طلا و سکه سه‌شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲

امروز قیمت طلا و سکه افزایشی بود و سکه بهار به کانال ۲۸ میلیون تومانی راه یافت. این افزایش قیمت متعاقب رشد قیمت دلار و تاثیر رویدادهای خارج از بازار رخ داده است.

به گزارش اقتصاد ایران به نقل از اقتصاد ۱۰۰، بازگشایی بازار فلز زرد در روز جاری با روند کاهشی قیمت طلا و سکه همراه شد؛ اما در کمتر از یک ساعت روند قیمت در مسیر افزایشی قرار گرفت. طی سه روز گذشته قیمت در بازار فلز زرد همواره صعودی بود و این بازار دیروز بیشترین افزایش قیمت را داشت.

قیمت روز سکه و حباب آن اول خرداد ۱۴۰۲

گفتنی است در ساعات معاملاتی طلا و سکه در بازار داخلی، انس جهانی طلا در دو روند افزایشی و کاهشی قرار گرفت. صبح امروز طلای جهانی تا محدوده ۱۹۸۲ دلاری بالا رفت اما در میانه روز قیمت کاهش داشت و در لحظه نگارش این گزارش قیمت طلای جهانی با رقم ۱۹۷۸ دلاری معامله شد.

بازار ارز امروز متاثر از تغییر دبیر شورای عالی امنیت ملی و احتمال به مخاطره افتادن روابط دوستانه ایران و عربستان افزایش قیمت داشت. در ماه‌های اوج قیمت در بازارهای مالی حسن روابط ایران با کشورهای همسایه نقش ترمز قیمتی را برای این بازارها بازی کرد. فعالان اقتصادی معتقدند روند قیمت دلار در روزهای آینده نوسان افزایشی خواهد داشت و این روند صعودی بر قیمت طلا و سکه نیز تاثیر مستقیم دارد.

چشم‌انداز طلا صعودی است

در همین راستا برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر کمرنگ قیمت طلای جهانی بر بازار داخلی گفت: «دلار روند اصلاحی گرفته و در حال برگشت به کانال‌های قبلی است. این در حالی است که قیمت انس جهانی طلا بعد از ترک محدوده ۲۰۰۰ دلاری در کانال ۱۹۰۰ دلاری افزایش چشمگیری نداشت و رشد قوی در انس نداشتیم.»

وی ابراز عقیده کرد: « انس جهانی طلا  در سال  ۲۰۲۳ سقف قبلی را رد می‌کند و رشد قابل توجهی خواهد داشت. این موضوع در قیمت طلا در بازار داخلی تاثیر خواهد داشت.»

این کارشناس اقتصادی قیمت دلار را با شیب صعودی آرام پیش‌بینی کرد و گفت: «اگر رویدادهای خارج از بازار بر روند قیمت‌ها تاثیر نگذارد قیمت طلا و سکه در بازار داخلی صعودی خواهد بود. کمااینکه در سال جدید بازار فلز زرد رشد بهتری نسبت به دلار خواهد داشت.»

حق‌شناس در پاسخ به اینکه آیا الان وقت سرمایه‌گذاری در بازار طلا است، گفت: «توصیه‌ام برای سرمایه‌گذاران این است که بخشی از پرتفوی خود را به بازار طلا اختصاص دهند و از ابزارهایی مثل صندوق طلا بهره بگیرند.»

وی با اشاره به اینکه سال گذشته صندوق سپرده‌گذاری طلا بازدهی بسیار خوبی داشت خاطرنشان کرد: «در سال جاری نیز با توجه به وضعیت انس جهانی طلا و دلار، بازدهی خوبی خواهند داشت. شاید این بازدهی به پای رشد سال گذشته نرسد اما سرمایه‌گذاران می‌توانند بخشی از پرتفویشان را به صندوق‌های طلا اختصاص دهند و بازدهی خوبی بگیرند.»

پرش سکه بهار و امامی به کانال بالاتر

امروز دوشنبه اول خرداد، قیمت سکه امامی ۷۰۰ هزار تومان گران شد. این قطعه با رقم ۳۲ میلیون و ۴۰۱ هزار تومان معامله شد. قیمت سکه بهار امروز ۳۰۲ هزار تومان رشد داشت . این قطعه با قیمت ۲۸ میلیون و ۲۰۱ هزار تومانی معامله شد.

امروز نیم‌سکه برخلاف دو روز گذشته تغییر قیمت نداشت و با همان رقم دیروز مبادله شد. این قطعه با قیمت ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی معامله شد.

در روز جاری ربع‌ سکه ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت و با قیمت ۱۱ میلیون و ۵۰۰  هزار تومان معامله شد. همچنین  سکه گرمی نیز ۱۰۰ هزار تومان گران شد و با قیمت ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عرضه شد.

حباب سکه ۸ میلیونی شد

امروز هر مثقال طلا ۷۸ هزار تومان افزایش قیمت داشت. این مقدار طلا با قیمت ۱۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلا نیز ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان گران شد و با قیمت دو میلیون و ۵۸۲ هزار تومان معامله شد. امروز طلای دست دوم با قیمت دو میلیون و ۵۴۷ هزار تومان معامله شد.

در روز جاری صعود قیمت حباب سکه همانند قیمت أنواع سکه رشد داشت و تنها قطعه‌ای که کاهش قیمت حباب داشت نیم‌سکه بود. حباب سکه امامی امروز بیش از ۵۰۰  هزار تومان گران شد و حباب این قطعه به کانال هشت میلیون تومانی راه یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا