۱۰ کشور برتر در جذب سرمایه گذاری خارجی کدامند؟

بر اساس گزارش بانک جهانی، در سال گذشته بیش از 2 تریلیون دلار سرمایه خارجی در سراسر جهان سرمایه گذاری شده است.

به گزارش گروه بازار پارسینه، این هفته، متخصصان بازارهای سرمایه گذاری جهانی در اتریش برای نشست رقابت‌پذیری سرمایه‌گذاری بانک جهانی گرد هم آمدند تا درباره عواملی که سرمایه گذاری خارجی را هدایت می‌کند، بحث کنند.

به نقل از ویژوال کاپیتالیست، بر اساس نظرسنجی از ۷۵۰ سرمایه‌گذار چندملیتی و مدیر اجرایی در گزارشی که در این مجمع منتشر شد، «امنیت سیاسی همراه با یک محیط قانونی و نظارتی باثبات» مولفه بسیار مهم‌تری به نسبت نرخ مالیات و هزینه‌های نیروی کار در امر سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

یکی از نتایج پدیده جهانی شدن در قرن بیست و یکم که به واسطه صعود شرکت‌های چندملیتی و رفع موانع سرمایه‌گذاری پیش می‌رود، جریان فرامرزی سرمایه خارجی است.

برای تجزیه و تحلیل روندهای اخیر، از داده‌های بانک جهانی در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ استفاده شده و ۱۰ مقصد برتر برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) و کشورهای سرمایه گذار پیشرو در سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته است.

کشورهایی با بیشترین ورودی سرمایه‌گذاری خارجی

سرمایه گذاری مستقیم خارجی به این مفهوم است که یک شهروند در یک اقتصاد ۱۰ درصد یا بیشتر از سهام عادی رای یک شرکت در یک اقتصاد دیگر را داشته باشد.

در سال ۲۰۱۲، ایالات متحده با جذب حدود ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری از سایر نقاط جهان، بالاترین ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را داشت.

در رتبه دوم، ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین با ۹ میلیارد دلار کاهش به ۲۴۱ میلیارد دلار رسید.

رده‌های میانی دارای نمایندگانی از اروپا (هلند، قبرس)، از آسیا (هنگ کنگ) و از آمریکای جنوبی (برزیل) بودند.

در رتبه‌های پایین‌تر، سه کشور عضو سازمان توسعه اقتصادی – آلمان، ایرلند و استرالیا – همگی به طور متوسط ۶۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کردند.

به طور غیرمنتظره‌ای جزایر ویرجین بریتانیا در رتبه هشتم قرار گرفت. مالیات نبستن بر شرکت‌ها، آن را به مکانی محبوب برای دفاتر مرکزی شرکت‌ها تبدیل کرد که به نوبه خود جریان‌های ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را جذب می‌کند.

دیگر اطلاعات منتشر شده هم نشان از این دارد که ایران در سال ۲۰۱۲ در رتبه ۵۶ از بین ۱۳۹ کشور در جریان ورود سرمایه‌گذاری خارجی قرار داشت.

سرمایه گذاری

با این حال، ده سال بعد، ۱۰ رتبه برتر شاهد تغییراتی بودند. ایالات متحده و چین رتبه‌های برتر خود را حفظ کردند، اما این تفاوت بسیار بیشتر شد – با جذب سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده (۳۸۸ میلیارد دلار) تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از چین (۱۸۰ میلیارد دلار).

این افزایش عمدتاً نشان‌دهنده رشد سرمایه خروجی از اروپا بود که به بیشترین افزایش جذب سرمایه در ایالات متحده دامن زد. بر این اساس صنعت، شرکت‌های وابسته در تولید و تجارت عمده‌فروشی بیشترین افزایش را به خود اختصاص دادند.

سنگاپور که اولین بار در سال ۲۰۱۴ در این رتبه‌بندی ظاهر شد، در این فهرست در جایگاه سوم قرار گرفت.

سنگاپور در سال گذشته تقریبا ۱۴۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی دریافت کرد. این کشور دارای یک رابط کارآمد با دولت (TradeNet) است که ۹۹ درصد مجوزها را در کمتر از ۱۰ دقیقه پردازش می‌کند و یک رژیم مالکیت معنوی که اخیراً اصلاح شده و به همراه مشوق‌هایی که برای تحقیق و توسعه خارجی ارائه می‌شوند.

در همین حال، قسمت انتهایی جدول تقریباً به طور کامل تغییر کرد و فرانسه، کانادا، سوئد و هند جایگزین قبرس، آلمان، جزایر ویرجین بریتانیا و ایرلند شدند.

بر اساس برخی آمار منتشر شده، ایران نسبت به ۱۰ سال قبل دچار افول رتبه شد و رتبه ۶۹ را کسب کرد.

کشورهایی که با بیشترین خروجی سرمایه‌گذاری خارجی

برخلاف رتبه‌های خالص ورودی، ۱۰ کشور برتر با بالاترین جریان خروجی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اساساً ثابت مانده‌اند.

ایالات متحده در پایان هر دو دهه در صدر فهرست قرار گرفت، به‌رغم اینکه در سال ۲۰۱۸ از فهرست ۱۰ کشور برتر خارج شد. در ضمن، سوئیس و جزایر ویرجین بریتانیا از رتبه‌های برتر خارج شدند.

سرمایه گذاری

بسیاری از کشورهایی که در رده‌های بالای ورودی قرار دارند (ایالات متحده، چین، کانادا، استرالیا) نیز در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۲۲ در رتبه‌های بالای خروجی قرار گرفتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا